Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг наскоро разкри, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) е поискала от борсата да спре търговията с всички дигитални активи с изключение на Биткойн.
Това искане идва малко след регулаторния сблъсък между SEC и Coinbase миналия месец, в който платформата беше обвинена, че не се е регистрирала като брокер.
Според Армстронг мотивите на SEC са били, че смятат всеки актив, освен Биткойн, за ценни книжа. Coinbase обаче не е съгласна с това тълкуване на закона и е поискала обяснение, което SEC е отказала да предостави.
Искът беше насочен към 13 конкретни актива, като SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH и NEXO. Освен това SEC твърди, че Coinbase не се е регистрирала като брокер, национална борса за ценни книжа или клирингова агенция, избягвайки изискванията за оповестяване, определени от Конгреса за пазарите на ценни книжа в САЩ.
Армстронг твърди, че изпълнението на искането на SEC би било пагубно за крипто индустрията в САЩ, тъй като би означавало, че повечето американски крипто предприятия работят незаконно, ако не са регистрирани в комисията. Ето защо Coinbase реши да оспори исканията на SEC в съда.
Напоследък се появиха някои разяснения относно статута на криптовалутите.
По делото между SEC и Ripple съдията постанови, че XRP не е ценна книга. Макар че някои аспекти, като например продажбите на борси, продажбите от служители и разпределянето на средства на разработчици и благотворителни организации, бяха счетени за не ценнни книжа, беше установено, че институционалните продажби на токените нарушават федералните закони за ценните книжа.
Това решение може да има последици за текущия съдебен процес срещу Coinbase, тъй като много експерти от индустрията смятат, че то може да бъде от полза за платформата.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.