НАЧАЛО Финтех

Централните банки са на път да загубят бизнеса с плащанията от технологични компании

26.02.2020 9:00 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Централните банки са на път да загубят бизнеса с плащанията от технологични компании

Главният касиер на Банката на Англия (BoE), Сара Джон, изрази мнения в полза на дигиталните валути, издадени от държавата, според статия от 22-ри февруари.

Тя призова други централни банки да обмислят разработването на собствени криптовалути в отговор на последните ходове на частните компании в сектора на дигиталните плащания.

Джон заяви, че е „наистина важно“ да се счита, че централните банки мислят за собствени дигитални валути [CBDC] „като опция“ в отговор на усилията на големите технологични компании да разработят стабилни монети.

 

Служителят на BoE предупреди, че бездействието може да доведе до принуждаване на регулаторите да ‚играят гоненица‘ с частни компании на арената за дигитални плащания, като изтъква, че е „решаващо” централните банки да „мислят дали ще бъде публичен или частен сектор, който да предостави най-добрата среда за развитието на дигитална валута в бъдеще.“

 

„Абсолютно правилно се чудят централните банки дали публичният или частният сектор е по-добрата опция да осигури дигитална валута за бъдещето “

 

Съветът за финансова стабилност настоятелно призовава регулаторите да ускорят развитието на CBDC

 

Изявленията на Джон идват дни след като председателят на Съвета за финансова стабилност (FSB), Рандал Куарлес, призова членовете на Г-20 да ускорят усилията за разработване на регулаторен апарат за виртуални валути и стабилни монети.

 

В писмо, изпратено до управителите на централната банка и министрите на финансите, Куарлес наблегна на скоростта на иновациите в рамките на дигиталните плащания и нововъзникващия сектор на стабилни монети, като реши да „ускори темповете на разработване на необходимите регулаторни и надзорни отговори на тези нови инструменти“.

 

„С нарастването и развитието на този сектор може да има нови уязвими места, които се нуждаят от оценка. FCB създава група, която да прецени каква работа е подходяща и дали да реорганизира съществуващата работа по небанковото финансово посредничество.“

 

На 23-ти февруари Г-20 публикува съобщение за пресата, в което заявява, че „глобалните стабилни монети […] трябва да бъдат оценени и адресирани по подходящ начин, преди да започне експлоатация“, и обеща подкрепа за „усилията на FCB за разработване на регулаторни препоръки, отнасящи се към виртуални валути.”

 

Документът също така изисква FCB да разработи пътна карта за подобряване на глобалните споразумения за трансгранични плащания до октомври 2020 г.

 

Централните банки предлагат различни мнения относно криптовалутите, издадени от държавата

 

През януари BoE сформира група, заедно с пет други централни банки, за да проучи случая за издадени от държавата виртуални валути, с цел да предотврати планираната криптовалута на Facebook (Libra) да подкопае паричния суверенитет на националните правителства.

 

Групата включва централните банки на Канада, Европейския съюз, Япония, Швеция, Швейцария и Банката за международни разплащания, и се председателства от заместник-управителя на BoE, Йон Кунлиф и бившия изпълнителен директор на Европейската централна банка (ЕЦБ), Беноа Кьоер.

 

Въпреки това, на неотдавнашна конференция, организирана от Националната банка на Украйна в Киев, много представители на централните банки да изразява предпазливост по отношение на CBDC, като старши специален директор на финансовите технологии към Банката на Канада, Скот Хендри, заяви:

 

„Не изглежда да има много ползи, ако погледнете DLT системата и настоящата ефективна централизирана система с единствената цел за междубанковите плащания.“

 

Харо Бовен, съветник по политиката в отдела за политика по плащанията на нидерландската централна банка, изрази противоречие, присъщо на CBDC по време на конференцията, заявявайки;

 

„Същността на DLT инфраструктурата е, че никоя партия не трябва да има достатъчно доверие, но ние не се ли доверяваме на централна банка, за да поддържа целостта на глобалната счетоводна книга (леджър)?“

 

По-рано този месец, анкета, проведена за Официалния форум на паричните финансови институции (OMFIF), установи, че по-голямата част от гражданите по света не поддържат виртуални валути, емитирани от технологични компании, като 51 процента от анкетираните посочват, че централните банки ще бъдат най-много доверените институции за въвеждане на дигитални валути.

 

Дейвид Марш, председателят на OMFIF, заяви, че традиционните финансови институции „се подготвят за нападение върху установените им пазарни позиции“, добавяйки, че “технологичните компании се ориентират към агресивни кампании за изграждане на техния бизнес с плащания“. 

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Близо 500 финтех сделки само през първото тримесечие на 2024 година

През първото тримесечие на 2024 г. финтех индустрията стана свидетел на близо 500 транзакции за финансиране и сливания и придобивания, с особен акцент върху застрахователните технологии, крипто и блокчейн секторите, според данни, събрани от Royal Park Partners (RPP).

02.05.2024 9:00 1 мин. четене

Ripple разширява обхвата си в Япония с ново сътрудничество

Финтех гигантът Ripple разкри стратегическо сливане с HashKey DX, базираното в Токио подразделение на HashKey Group, компания за финансови услуги за дигитални активи.

01.05.2024 3:30 1 мин. четене

Финансови гиганти създават работна група за квантова криптография

HSBC и PayPal са част от нова инициатива, изследваща квантово безопасната криптография в плащанията, целяща справяне с потенциалните рискове за киберсигурността, породени от нововъзникващите квантови компютри.

01.05.2024 2:00 1 мин. четене

Мъже “крадат” от жените си в Пакистан – дигиталните валути може да са решението на проблема

По време на специална среща в Рияд министърът на финансите на Пакистан Мухаммад Аурангзеб изрази интереса на правителството да приеме дигитална валута.

30.04.2024 12:30 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.