Едно от най-важните геополитически събития през миналата година беше обявяването на разширения състав на алианса БРИКС.
Групата отдавна обсъждаше темата, но все още не беше възприела инициатива за приобщаване на нови членки, откакто през 2001 г. включи Южна Африка в редиците си.
Това обаче се промени повече от десетилетие по-късно, когато съюзът покани шест държави да се присъединят. Сред тези държави бяха Саудитска Арабия, Аржентина, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Иран, Египет и Етиопия. Четири от тези шест държави официално обявиха намерението си да се присъединят.
Аржентина пък обяви, че отхвърля поканата след като Хавиер Милей беше избран за президент малко след обявяването на усилията за разширяване и изрази недоволството си от блока, като същевременно потвърди ангажимента си към глобалната доларизация. Освен това Саудитска арабия отбеляза, че продължава да проучва потенциалното си включване в блока.
И все пак най-големият въпрос е колко държави биха могли да се включат в БРИКС, когато алиансът започне своята среща на върха през 2024 г.?
Отговорът е доста труден, тъй като блокът вероятно ще подходи към тази година по доста по-различен начин от последното си съобщение за разширяване. Смята се, че алиансът БРИКС вероятно ще покани 5-8 държави да се присъединят към колектива на срещата на върха през 2024 г.
Вече има вероятни кандидати, като например Венецуела. Нацията открито изразява нарастващото си желание да се присъедини към БРИКС в някакъв момент. Освен това президентът на страната наскоро обсъди положителните отношения, които нацията има с колектива на БРИКС.
Държави като Тайланд, Боливия, Алжир и Нигерия също споделиха своето желание да се присъединят.
FTX Trading Ltd. и FTX Recovery Trust обявиха 15 август 2025 г. за официална дата на записване за следващия кръг изплащания.
През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).