Едно от най-важните геополитически събития през миналата година беше обявяването на разширения състав на алианса БРИКС.
Групата отдавна обсъждаше темата, но все още не беше възприела инициатива за приобщаване на нови членки, откакто през 2001 г. включи Южна Африка в редиците си.
Това обаче се промени повече от десетилетие по-късно, когато съюзът покани шест държави да се присъединят. Сред тези държави бяха Саудитска Арабия, Аржентина, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Иран, Египет и Етиопия. Четири от тези шест държави официално обявиха намерението си да се присъединят.
Аржентина пък обяви, че отхвърля поканата след като Хавиер Милей беше избран за президент малко след обявяването на усилията за разширяване и изрази недоволството си от блока, като същевременно потвърди ангажимента си към глобалната доларизация. Освен това Саудитска арабия отбеляза, че продължава да проучва потенциалното си включване в блока.
И все пак най-големият въпрос е колко държави биха могли да се включат в БРИКС, когато алиансът започне своята среща на върха през 2024 г.?
Отговорът е доста труден, тъй като блокът вероятно ще подходи към тази година по доста по-различен начин от последното си съобщение за разширяване. Смята се, че алиансът БРИКС вероятно ще покани 5-8 държави да се присъединят към колектива на срещата на върха през 2024 г.
Вече има вероятни кандидати, като например Венецуела. Нацията открито изразява нарастващото си желание да се присъедини към БРИКС в някакъв момент. Освен това президентът на страната наскоро обсъди положителните отношения, които нацията има с колектива на БРИКС.
Държави като Тайланд, Боливия, Алжир и Нигерия също споделиха своето желание да се присъединят.
Kraken навлиза в света на токенизираните финанси, като представя новаторска инициатива, наречена „xStocks“, разработена в сътрудничество с Backed и Фондация Solanа.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.