В началото на 2023 г. регионалните банки в САЩ, особено тези, които работят с криптовалути, са изправени пред сериозни предизвикателства.
Институции като Silicon Valley, First Republic, Signature, Silvergate и Pacific Western Bank или преживяха срив, или бяха затворени, или претърпяха транзакции, включващи техните активи и пасиви.
С напредването на годината не бяха регистрирани нови случаи на масово изтегляне на пари от банките или сривове, което свидетелства за потенциално отслабване на регионалната банкова криза.
Неотдавнашните събития обаче предполагат подновяване на нестабилността сред регионалните банки, особено тези, които прибързано придобиха активи и пасиви от банки като Signature Bank и Silicon Valley Bank, които обслужваха крипто и технологични компании.
Важно е да се отбележи, че New York Community Bank отбеляза рязък спад на акциите си с близо 40%. Този спад последва съобщението на банката за намаляване на дивидентите и отписване на множество кредити за недвижими имоти.
Банката, която придоби активите от Signature Bank през 2023 г., премина към банка от категория IV миналата година, след като надхвърли $100 милиарда в общите си консолидирани активи.
Едновременно с това различни средни по големина банки в цялата страна се борят с опасенията на инвеститорите относно притежаваните от тях активи в областта на търговските недвижими имоти. Въпреки че експозицията изглежда ограничена в сравнение с бурните събития от февруари до май 2023 г., предизвикателствата продължават.
First Citizens Bank, която през предходната година придоби активи и вложители от Silicon Valley Bank, очаква вяла 2024 г. поради спад в частния капитал, рисковия капитал и цялостния спад в технологичния сектор.
Въпреки че банковият сектор не преживява същото ниво на криза като предходната година, очевидно е, че както банковият сектор, така и секторът на недвижимите имоти продължават да се борят с трайните последици от бурните икономически условия през последните няколко години.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.