Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл смекчи очакванията за намаляване на пазарните лихвени проценти, като подчерта необходимостта от по-голяма увереност, че инфлацията ще достигне целевата си стойност.
Пауъл заяви:
Не мисля, че е вероятно да имаме достатъчно увереност до заседанието през март; това не е основният сценарий.
Първоначално пазарът оценяваше шансовете за намаляване на лихвените проценти през март на 50/50, но понастоящем вероятността е намаляла до 35%. Въпреки предпазливостта на Фед, финансовите пазари все още очакват намаляване на лихвените проценти с близо 150 базисни пункта през годината.
Подчертавайки зависимостта на данните, значението на петъчния доклад за заетостта в САЩ (NFP) се повиши, a прогнозите за неселскостопанските заплати през януари предвиждат 180,000 нови работни места спрямо 216,000. през декември, а равнището на безработица се очаква да се повиши до 3.8% от предходните 3.7%.
Златото, което в средата на януари се понижи до $2,002 демонстрира стабилно представяне, достигайки преди FOMC връх от $2,056, след което отстъпи до около $2,042. Забележително е, че златото установи шест последователни по-високи дъна и след месец отново е над трите прости пълзящи средни стойности.
CCI индикаторът показва, че златото се приближава към територията на свръхпокупките.
Първоначалната подкрепа се идентифицира на $2,032, следвана от $2,010 и $2,002. Пробив над максимума от сряда би могъл да постави за цел на бикове $2,088 на унция.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.