Ново проучване на Федералния резерв показва, че към 2021 г. около 12% от възрастните в Съединените щати притежават различни криптовалути.
Проучването, наречено “Икономическо благосъстояние на домакинствата в САЩ през 2021 г.” и публикувано на 23-ти май 2022 г., имаше за цел да измери икономическото здраве на потребителите след извадка от обратна връзка от 11,000 възрастни.
Освен това, версията на проучването за 2021 г. включва въпроси относно цифровите валути за първи път, като проучването подчертава статута на собствеността на криптовалута сред американците на фона на растежа на сектора през последните месеци.
Фед призна, че макар криптовалутите да са сравнително нов продукт във финансовия сектор, повечето хора, взаимодействащи с цифрови активи, са фокусирани главно върху инвестиционната страна.
Освен това проучването показва, че криптовалутите също намират своя път в пространството на плащанията, като 2% от притежателите използват различни активи, за да правят покупки.
Интересното е, че Фед също така подчерта несъответствието в нивата на доходите сред крипто инвеститорите. Възрастните, които са държали цифрови активи единствено за инвестиции, са с непропорционално високи доходи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: PayPal се цели да предложи всички блокчейн и крипто услуги
Резултатите идват, когато Федералният резерв увеличи навлизането си в сектора на криптовалутите с различни инициативи. През февруари банката обяви плановете си да проучи възможна цифрова валута, емитирана от централната банка, в опит да подобри системата за вътрешни разплащания.
Освен това Фед участва в дебата за регулирането, като председателят Джером Пауъл призова за повече закони за управление на активи като Биткойн и стабилните монети.
Трябва да се отбележи, че дебатът за регулацията беше възпламенен от срива на TerraUSD (UST), при който милиони инвеститори загубиха значителни инвестиции.
Неотдавнашен доклад разкри, че съпругата на Джу Су, съосновател на несъществуващия крипто хедж фонд Three Arrows Capital (3AC), е продала луксозно имение в Сингапур за впечатляващата сума от $38.5 милиона, въпреки съдебната заповед за замразяване на активите им след обявяването на компанията в несъстоятелност.
Миналата сряда цените на златото надхвърлиха $2,800 за тройунция, поставяйки нов рекорд, след което претърпяха значителен спад.
Според неотдавнашните коментари на известния икономист Питър Шиф американският долар в момента се намира в несигурна ситуация.
Българският икономист и анализатор Михаил Кръстев изрази своето мнение относно препоръката на Европейската централна банка (ЕЦБ) да не се инвестира в Биткойн.