Иранският посланик в Русия, Казем Джалали, подчерта активното участие на Иран в усилията за сътрудничество с Русия в рамките на БРИКС по време на неотдавнашна пресконференция, проведена на 16 май.
Подчертавайки ролята на Иран като нова държава-членка в рамките на БРИКС, Джалали обсъди текущите инициативи, насочени към установяване на единна валута за блока.
Той посочи предизвикателствата, породени от доминирането на щатския долар в глобалните транзакции и подчерта стратегическото значение на използването на национални валути за взаимни разплащания. Иран и Русия, изправени пред санкции и ограничен достъп до западните финансови системи, прогресивно интегрират своите платежни системи, улеснявайки двустранната търговия, извършвана предимно в рубли и риали.
Развитието на валута на БРИКС служи като значителна стъпка към оспорване на хегемонията на щатския долар в международната търговия. Включването на Иран в БРИКС заедно с други страни бележи забележителна геополитическа промяна, предлагаща възможности за увеличена търговия, инвестиции и политическо влияние.
Усилията за създаване на платежна система на БРИКС, предложена като базирано на блокчейн решение, наречено „BRICS Pay“, имат за цел да подобрят финансовото сътрудничество и да намалят зависимостта от западните финансови механизми. Плановете за интегриране на дигитални версии на национални валути, като рублата и юана, допълват тези инициативи.
Напредъкът на Русия в развитието на дигиталната си валута е в съответствие с усилията за диверсификация на финансовите системи и намаляване на зависимостта от традиционните банкови структури. Пилотната фаза на дигиталната рубла, проведена в сътрудничество с търговски банки, означава напредък към нейното официално стартиране.
Форумът в Казан, който се проведе от 14-19 май, се фокусира върху насърчаването на доверието и сътрудничеството между руските региони и страните от Организацията за ислямско сътрудничество (OIC). Форумът има за цел да засили икономическите, научните, културните и финансовите връзки, включително насърчаването на ислямските финансови институции в Русия.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.