Британските законодатели наблегнаха на предпазливото въвеждане на дигитален паунд в ограничени количества първоначално, за да се намалят рисковете от потенциално източване на банкови сметки, както се посочва в неотдавнашен доклад.
Докладът също така подчерта решаващите аспекти на опазването на паричните резерви и неприкосновеността на личния живот на потребителите.
Английската централна банка и Министерството на финансите посочиха вероятността за въвеждане на електронна версия на паунда през втората половина на това десетилетие. Този ход е в унисон с подобни съображения в 130 други държави, които се стремят да бъдат в крак с напредъка на платежните технологии.
Въпреки това в доклада на комисията по въпросите на финансите се изказва предположението, че макар дигиталната лира да предлага предимства в областта на иновациите, Банката на Англия и Министерството на финансите задължително трябва да преценят необходимостта от нея спрямо свързаните с нея разходи.
Председателят на комитета Хариет Болдуин подчерта необходимостта от ясни доказателства, демонстриращи икономическите ползи от дигиталната лира за търговия на дребно, като се гарантира, че тя няма да доведе до ескалация на рисковете или до неуправляеми разходи преди въвеждането ѝ във финансовата система.
Предвиденото използване на дигиталната лира включва улесняване на плащанията за физически лица и предприятия. Английската централна банка предложи първоначален лимит до €20,000 за дигитални портфейли, предоставяни от банките, което е значително по-висок лимит в сравнение с обсъждания лимит от €3,000 за дигитално евро от Европейската централна банка.
За да отговори на опасенията от потенциални пазарни сътресения, предизвикващи масово теглене на пари от банките поради значително прехвърляне на депозити в дигитални портфейли, комисията предложи да се въведе по-малък първоначален лимит. Целта на тази мярка е да се избегне ескалация на разходите по кредитите и смущения на пазара.
Обмислянето на дигитална лира, която в момента е във фаза на проектиране, предизвика опасения относно потенциалното наблюдение на разходните навици и евентуалното отпадане на физическите пари.
В доклада се препоръчва всяко законодателство, с което се въвежда дигитална лира, да ограничава правителството или Английската централна банка да използват данни за дигиталната лира извън обхвата, който вече е разрешен за целите на правоприлагането.
Макар Bank of England да заяви, че депозитите в дигитални лири няма да се олихвяват, комисията предложи да се преразгледа тази позиция.
Както Министерството на финансите, така и Английската централна банка увериха в официалния си отговор на доклада на комисията, като обещаха да очертаят следващите стъпки в предстоящ консултативен документ. Те потвърдиха ангажимента си да въведат дигитална лира наред с физическите пари в брой и да дадат приоритет на неприкосновеността на личния живот при нейното разработване.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.