От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Токените, които прикриват самоличността на потребителите, като Monero и Zcash, вече няма да бъдат разрешени в платформите, регулирани от ЕС, а крипто компаниите няма да могат да предлагат непроследими акаунти.
Тези правила са част от мащабна регулаторна реформа, целяща да повиши прозрачността както в традиционния финансов сектор, така и в сектора на дигиталните активи.
Макар че основното законодателство е финализирано, подробностите по прилагането му все още се обсъждат от Европейския банков орган, който е натоварен с налагането на правилата в приложими стандарти.
Крипто компаниите, опериращи в няколко държави от ЕС, ще бъдат подложени на засилен контрол. Нов надзорен орган, AMLA, ще започне да наблюдава най-големите играчи – тези, които обслужват десетки хиляди клиенти или извършват транзакции за над €50 милиона.
Първоначалният надзор ще бъде насочен към 40 големи компании, като ще се изисква задължителна проверка на самоличността при крипто трансфери над €1,000.
Въпреки че регулаторните мерки бяха критикувани от защитниците на неприкосновеността на личния живот, политиците от ЕС твърдят, че това е необходима стъпка към пречистване на крипто пространството и предотвратяване на злоупотреби.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.