Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Говорейки на събитие, организирано от Икономическия клуб на Чикаго, Пауъл призна турбуленцията в миналото в крипто пространството, посочвайки измами и мащабни сривове. Въпреки това той предположи, че дигиталните активи започват да придобиват легитимност. Имайки предвид това, председателят отбеляза, че настоящите регулаторни ограничения, въведени за защита на финансовите институции и потребителите, може да бъдат облекчени в бъдеще.
Според него целта е да се постигне баланс: Отваряне на вратата към иновациите, без да се компрометира целостта на финансовата система. Докато регулаторите исторически са заемали твърда позиция по отношение на участието на банките в крипто, Пауъл предлага по-контрастен подход – такъв, който подкрепя експериментирането, като същевременно държи рисковете под контрол.
Откакто Доналд Тръмп се завърна на поста по-рано тази година, финансовите регулатори регистрират промяна в тона. Федералната корпорация за застраховане на депозити (FDIC) наскоро обяви планове за отмяна на остарелите насоки за крипто и вместо това да даде на банките повече автономия, позволявайки им да участват в одобрени крипто дейности, без да се нуждаят от предварително разрешение. По същия начин Службата на валутния контрольор потвърди, че услугите, свързани с крипто, са разрешени във федералната банкова система.
Междувременно законодателите в Конгреса постигат напредък по новото законодателство за стабилните монети. И двете камари са придвижили законопроекти през комисията и Тръмп призова за бързо приемане. Пауъл приветства този импулс, подчертавайки важността на надзора за тези все по-популярни дигитални активи.
Той описа стабилните монети като продукт с широка потенциална привлекателност, който, ако бъде правилно регулиран, може да предложи на потребителите прозрачност и защита. Пауъл заяви, че разглежда законодателните промени около стабилните монети като окуражаващи признаци за съзряване на крипто пейзажа.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.