Начало » Регулации » Великобритания очаква дигиталния паунд да бъде готов до средата на десетилетието

Великобритания очаква дигиталния паунд да бъде готов до средата на десетилетието

05.12.2023 17:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Великобритания очаква дигиталния паунд да бъде готов до средата на десетилетието

Британските законодатели наблегнаха на предпазливото въвеждане на дигитален паунд в ограничени количества първоначално, за да се намалят рисковете от потенциално източване на банкови сметки, както се посочва в неотдавнашен доклад.

Докладът също така подчерта решаващите аспекти на опазването на паричните резерви и неприкосновеността на личния живот на потребителите.

Английската централна банка и Министерството на финансите посочиха вероятността за въвеждане на електронна версия на паунда през втората половина на това десетилетие. Този ход е в унисон с подобни съображения в 130 други държави, които се стремят да бъдат в крак с напредъка на платежните технологии.

Въпреки това в доклада на комисията по въпросите на финансите се изказва предположението, че макар дигиталната лира да предлага предимства в областта на иновациите, Банката на Англия и Министерството на финансите задължително трябва да преценят необходимостта от нея спрямо свързаните с нея разходи.

Председателят на комитета Хариет Болдуин подчерта необходимостта от ясни доказателства, демонстриращи икономическите ползи от дигиталната лира за търговия на дребно, като се гарантира, че тя няма да доведе до ескалация на рисковете или до неуправляеми разходи преди въвеждането ѝ във финансовата система.

Предвиденото използване на дигиталната лира включва улесняване на плащанията за физически лица и предприятия. Английската централна банка предложи първоначален лимит до €20,000 за дигитални портфейли, предоставяни от банките, което е значително по-висок лимит в сравнение с обсъждания лимит от €3,000 за дигитално евро от Европейската централна банка.

За да отговори на опасенията от потенциални пазарни сътресения, предизвикващи масово теглене на пари от банките поради значително прехвърляне на депозити в дигитални портфейли, комисията предложи да се въведе по-малък първоначален лимит. Целта на тази мярка е да се избегне ескалация на разходите по кредитите и смущения на пазара.

Обмислянето на дигитална лира, която в момента е във фаза на проектиране, предизвика опасения относно потенциалното наблюдение на разходните навици и евентуалното отпадане на физическите пари.

В доклада се препоръчва всяко законодателство, с което се въвежда дигитална лира, да ограничава правителството или Английската централна банка да използват данни за дигиталната лира извън обхвата, който вече е разрешен за целите на правоприлагането.

Макар Bank of England да заяви, че депозитите в дигитални лири няма да се олихвяват, комисията предложи да се преразгледа тази позиция.

Както Министерството на финансите, така и Английската централна банка увериха в официалния си отговор на доклада на комисията, като обещаха да очертаят следващите стъпки в предстоящ консултативен документ. Те потвърдиха ангажимента си да въведат дигитална лира наред с физическите пари в брой и да дадат приоритет на неприкосновеността на личния живот при нейното разработване.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Ето кога Камарата на представителите на САЩ ще гласува ключови крипто законопроекти

След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.

04.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на SEC с коментар за крипто регулациите

Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.

03.07.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Губернаторът на Аризона наложи вето върху законопроект за крипто резерв

Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.

02.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC проучва нова ускорена процедура за одобрение на ETF-и

Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.

02.07.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.