В изненадваща промяна Русия отложи плановете си за разширяване на репресиите срещу крипто майнинга, като избра икономическата стабилност пред по-строгия контрол върху енергията.
Правителството се отказа от разширяването на регионалните забрани за добив на полезни изкопаеми, след като се появиха опасения за намаляване на данъчните приходи и недостатъчно използване на енергийната инфраструктура.
Промяната настъпи по време на заседание на федералната енергийна комисия, на което властите преразгледаха исканията на регионите за целогодишни ограничения на добива. Предложенията на Карелия, Пенза и Хакасия бяха оттеглени или отхвърлени, а решенията за Бурятия и Забайкалски край бяха отложени.
Вместо да разширяват забраната, властите сега се фокусират върху нов подход: преместване на майнинг операции в региони с излишък на енергия. Министерството на енергетиката и други регулаторни органи бяха натоварени със създаването на стимули за привличане на миньори в тези райони, особено в тези с неизползвани запаси от гориво, засегнати от западните санкции.
Въпреки че използването на криптовалути остава ограничено в Русия, майнинга е напълно легализирано при определени данъчни и регистрационни изисквания. Въпреки това, региони като Иркутск, известни с евтината електроенергия, се борят с нерегулиран майнинг както в големи ферми, така и в частни съоръжения, което доведе до по-ранни забрани.
В момента почти дузина руски региони, включително части от Северен Кавказ и окупираните украински територии, остават под дългосрочни ограничения за майнинг, които ще продължат до 2031 г. Но засега по-широкото разширяване на тези забрани е спряно, тъй като Москва преценява икономическите разходи от изгонването на майнерите.
Ключово гласуване в Сената на САЩ скоро може да промени начина, по който се регулират стабилните монети, тъй като законодателите се готвят да решат съдбата на Закона „GENIUS“, който е в процес на преговори от седмици.
Виетнам прие всеобхватен Закон за индустрията на дигиталните технологии, който за първи път определя твърди правила за криптовалутите и други виртуални активи.
Кънектикът предприе ясни стъпки, за да изключи дигиталните активи от правителствените дела.
Швейцария се готви да започне автоматичен обмен на данни за крипто активи с над 70 държави, включително всички държави-членки на ЕС и Обединеното кралство, като част от по-широка инициатива за международна данъчна прозрачност.