НАЧАЛО Други

Ще повлияе ли рецесията в Европа на икономиката на САЩ?

15.06.2023 8:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ще повлияе ли рецесията в Европа на икономиката на САЩ?

Европейският съюз преживя две поредни тримесечия на икономически спад поради ниските потребителски разходи и продължаващата инфлация.

Вследствие на това през зимните месеци еврозоната навлезе в рецесия, като очакванията са за слаб растеж през цялата година.

Въпреки че икономистите определят рецесията като лека и отбелязват, че по-широката европейска икономика е успяла да избегне сериозен спад, те са загрижени за потенциалните странични ефекти върху САЩ и световната икономика. Възниква въпросът: Aко Европа е изправена пред икономически предизвикателства, може ли да бъдат засегнати и Съединените щати?

Според икономистите Озге Акинчи и Паоло Песенти от Федералната резервна банка на Ню Йорк през последните три десетилетия икономическите кризи в Европа исторически са имали умерено въздействие върху САЩ.

Неотдавнашната рецесия в еврозоната може да се отдаде на високата инфлация, която обезкуражи потребителските разходи, и на правителствата, прилагащи по-строги фискални политики. В резултат на това както еврозоната, така и целият ЕС сега изостават от икономиката на САЩ.

През първото тримесечие на тази година икономическото производство в еврозоната се понижи с 0.1% спрямо предходното тримесечие след подобен спад през последното тримесечие на 2022 г. За разлика от тях САЩ отбелязаха ръст на БВП от 0.3% и 0.6% съответно през първото и четвъртото тримесечие на миналата година, според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Ситуацията обаче може да не остане същата за дълго. Анализът на Акинчи и Песенти сочи, че развитието на ситуацията в Европа може да окаже влияние върху Съединените щати чрез търговските връзки, трансграничните финансови потоци, валутните курсове и глобалните шокове на доверието.

Важно е да се отбележи, че в момента Европа не е изправена пред криза от такъв мащаб. Независимо от това предстоящото политическо решение и икономическите прогнози на централната банка на САЩ, както и дискусиите на срещата на върха, в която участва министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, ще дадат повече информация за това как Фед гледа на настоящия европейски спад и на възможността за разпространение на кризата.

Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs, Дейвид Соломон, предупреди, че икономиката на САЩ може да се изправи пред предизвикателства, включително бавен растеж и постоянна инфлация. Макар че той не очаква Федералният резерв да повиши лихвените проценти за борба с инфлацията в краткосрочен план, силните икономически показатели и упоритата инфлация могат да доведат до бъдещи повишения на лихвените проценти, което ще направи икономическата среда по-предизвикателна.

Соломон прогнозира, че потенциална рецесия в САЩ може да настъпи към края на тази година или в началото на 2024 г.

Въпреки неотдавнашния период на високи цени, според данни от проучване на Банката на Федералния резерв в Ню Йорк очакванията на потребителите за инфлацията в близко бъдеще са спаднали до най-ниското си ниво от две години насам. Федералният резерв следи отблизо тези очаквания, тъй като те могат да повлияят на поведението на потребителите и на бизнес решенията по отношение на цените и заплатите.

В обобщение, европейската рецесия породи опасения за нейното въздействие върху САЩ и световната икономика. Макар че понастоящем рецесията е лека, взаимовръзките между европейската и американската икономика предполагат, че икономическите предизвикателства в Европа могат да имат отражение в световен мащаб. 

В бъдеще Съединените щати вероятно ще преживеят трудна икономическа среда, включително бавен растеж и постоянна инфлация, въпреки че точното време на потенциалната рецесия остава несигурно.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Интеграцията на AI ще тласне Apple до нови висоти – Джим Креймър

Според домакина на Mad Money по CNBC Джим Креймър, Apple може значително да се възползва от интегрирането на технологията за изкуствен интелект (AI), за да стимулира следващата вълна на приемане.

05.05.2024 6:30 2 мин. четене

Основателят на Cardano отговори на коментарите на Майкъл Сейлър за класифицирането на алткойните като ценни книжа

Чарлз Хоскинсън, основателят на компанията зад Cardano, се обърна към неотдавнашните коментари, направени от Майкъл Сейлър относно ADA, XRP, ETH и други алткойни.

05.05.2024 6:00 1 мин. четене

Apple разбива рекорди с обявяването на обратно изкупуване на акции на стойност $110 милиарда

Технологичният гигант Apple обяви монументална програма за обратно изкупуване на акции на стойност $110 милиарда, която е най-голямата в историята на САЩ и надминава предишните ѝ програми за обратно изкупуване на акции на стойност $90-100 милиарда съответно през 2021 г. и 2018 г.

04.05.2024 23:00 2 мин. четене

Илон Мъск превърна Tesla в “меме акции” според икономист

Според икономиста от Калифорнийския университет в Бъркли, Джей Брадфорд ДеЛонг пазарният успех на Tesla зависи от способността на главния изпълнителен директор Илон Мъск непрекъснато да дава обещания, независимо от действителните резултати на компанията.

04.05.2024 21:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.