Въпреки липсата на прогнозираната рецесия за 2023 г., тя все още може да е на хоризонта. Силните данни за пазара на труда и постоянната инфлация накараха мнозина да вярват, че икономиката на САЩ ще избегне спад, подхранвайки значително покачване на акциите. През последната година S&P 500 скочи с 25% и достигна рекордни върхове.
Въпреки това Албърт Едуардс от Societe Generale, известен с прогнозирането на дотком балона, предупреждава, че инвеститорите може да са твърде самодоволни. Той посочва, че последните икономически данни загатват за потенциални проблеми в бъдеще, което предполага, че все още може да настъпи рецесия, което изненадва мнозина.
В бележка от 5 юни Едуардс подчертава, че основните мечи пазари на акции, със спадове от 30% или повече, обикновено се случват по време на рецесии. Той подчерта няколко предупредителни знака: рязък спад в очакванията за БВП и намаляващи данни за производството. Моделът GDPNow на Федералния резерв на Атланта наскоро понижи прогнозата си за БВП за второто тримесечие до 1.8%, спрямо 3.4% седмица по-рано, въпреки че оттогава се възстанови леко до 3.1% поради положителните данни за работните места.
Едуардс отбеляза, че растежът на БВП често отразява данните за новите поръчки на Института за управление на доставките, които в момента намаляват. Тази тенденция предполага, че растежът на БВП може да се забави до под 1% в близко бъдеще, което представлява значителен риск за инвеститорите в акции.
„Ако растежът на БВП се влоши, инвеститорите в акции трябва да се тревожат“, предупреди Едуардс, предполагайки, че рецесията все още може да е на път.
Той също така се съмнява в способността на Федералния резерв да предотврати срив на фондовия пазар с намаляване на лихвите. Дори и с намесата на Фед, рецесията все още може да доведе до срив на пазара, въпреки възходящите твърдения за обратното.
Внезапна рецесия би хванала много инвеститори неподготвени. Според априлско проучване на Wall Street Journal шансът за рецесия в САЩ през следващата година се оценява на 29%, което е спад от 61% през януари 2023 г. Традиционни индикатори като водещия икономически индекс на The Conference Board и кривата на доходност на държавните облигации предполагат, че може да предстои спад.
Сегашната икономическа картина е смесена. От една страна, САЩ добавиха 275,000 работни места през май, надхвърляйки очакванията, а инфлацията остава над 3%, което показва силно потребителско търсене. От друга страна, нивото на безработица се повиши до 4.1% през май от 3.4% миналата година, а откритите работни места паднаха до най-ниските си нива от началото на 2021 г.
Докато признаците на икономическо забавяне са очевидни, степента и продължителността на тази тенденция, заедно с политическите реакции на Федералния резерв, остават несигурни. Едуардс заключава, че критичният въпрос за инвеститорите е как реалността ще се сравни с техните високи очаквания.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.