НАЧАЛО Други

“Политиката на централните банки може да доведе до финансов колапс”

09.04.2023 12:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
“Политиката на централните банки може да доведе до финансов колапс”

Рагурам Раджан, бивш главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ) и настоящ управител на Резервната банка на Индия, отправи предупреждение за банковата индустрия.

Раджан изрази опасенията си, че финансовата система може да е нестабилна и склонна към по-нататъшна дестабилизация след спасяването на Silicon Valley Bank и Credit Suisse.

Той обясни тази загриженост с притока на ликвидност от централните банки и продължителния период на “свободни” пари. Раджан твърди, че тези фактори са създали стимули и структури, които са несигурни и крехки, и са изложени на риск от срив, след като паричната политика се обърне.

Десетилетие на лесни пари и висока ликвидност

Предупреждението на Раджан идва в момент, в който политиците започват да обръщат подхода на гъвкавост, установен през десетилетието след световната финансова криза. В интервю в Глазгоу той отбеляза, че на централните банкери е била дадена “безплатна възможност” и че страничните ефекти от паричната политика са били пренебрегнати.

Управителят на Резервната банка на Индия изрази мнението си, че прекомерното заливане на финансовата система с ликвидност от страна на централните банки е направило банките податливи на възможността за разхлабване.

Това свръхизобилие от нискодоходни ликвидни активи принуди банките да разчитат на по-рискови инвестиции, за да генерират печалби, създавайки сценарий, при който банките се чувстват принудени да задържат тези активи и да търсят начини да печелят от тях. Това изложи банките на риск от внезапно изтегляне на ликвидност, тъй като зависимостта им от тези по-рискови инвестиции може да доведе до финансова нестабилност.

Сериозни дефекти в банковата система

През 2005 г. Раджан изнесе лекция в Джаксън Хоул по време на мандата си като главен икономист на МВФ, където отправи мрачно предупреждение относно банковата индустрия.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Solana: Обещаващи перспективи предизвикват вълнение сред крипто аналитиците


Това предупреждение предшества световната финансова криза и му спечели етикета “luddit” от Лари Съмърс, тогавашния финансов министър на САЩ. Забележките на Раджан придават достоверност на предишните предупреждения, че затрудненията, пред които са изправени SVB и Credit Suisse, са индикация за по-значими дефекти в банковия сектор.

Въпреки спада в цените на банковите акции след тези кризи, централните банки все пак предпочетоха да затегнат паричната политика, за да ограничат инфлацията. Предпазливото изявление на Раджан подсказва, че фундаменталните проблеми в банковата система продължават да съществуват и може да изискват по-съществени промени за преодоляването им.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто фирмите получават финансиране от над $1 милиард за втори пореден месец

През април 2024 г. финансирането от фирми за рисков капитал в криптовалути надхвърли $1 милиард за втори пореден месец.

07.05.2024 13:00 2 мин. четене

Биткойн и златото са две уникални инвестиции – но коя е по-добра за лятото на 2024 година?

С наближаването на лятото на 2024 г. инвеститорите внимателно преценяват перспективите на два известни актива: Биткойн (BTC) и златото.

07.05.2024 11:30 2 мин. четене

Твърдото приземяване за американската икономика е неизбежно според икономист

Андрю Холенхорст, главен икономист на Citi за САЩ, утвърди противоположния си възглед, прогнозирайки твърдо приземяване на американската икономика, въпреки очакванията за меко приземяване.

07.05.2024 11:00 2 мин. четене

XRP Ledger с важни актуализация – какво трябва да знаем

Тези предложени подобрения на XRP Ledger (XRPL) представляват значителна стъпка напред в подобряването на функционалността и значението му в крипто екосистемата.

07.05.2024 10:30 3 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.