Папа Франциск се превърна в последната жертва на крипто измамници в Twitter, тъй като мрежата от бот сметки за популяризиране на измамни ICO и фалшиви крипто раздавания продължава да се насочва към обществените фигури както в така и извън крипто света.
По-рано през месеца изследователите по сигурността, работещи в Duo Security, разкриха резултатите от проучване, анализиращо 88 милиона публични Twitter профила, разкриващи сложна мрежа от фиктивни сметки, известни като ботнет, работещ за популяризиране на измама с крипто подаръци, чрез представяне на високопоставени лица и изкуствено подсилвайки класацията им с помощта на харесвания и retweet.
Tweet-а идва е от дублиращ се акаунт „@Poontifex“, предназначен да заблуди случайните зрители да мислят, че това е истинския акаунт на папата „@Pontifex“. Не е изненада, че този tweet насърчава измамното крипто раздаване:
Друг „кух“ акаунт, под името „@ RicardoStark7“, реагира на tweet-а с фалшиво вълнение, както и други ботове, които се повториха и харесаха tweet-а на „папата“, играейки механизма за контрол на качеството на Twitter, за да го измести до най-отгоре на отговорите на tweet-а на истинския папа.
https://twitter.com/RicardoStark7/status/1035205972728401921
За случайния потребител на Twitter може да изглежда така, сякаш папа Франциск реагира на собствения си tweet, като рекламира някакъв подарък, което е начина, по който разботи измамата.
Няколко известни профила в Twitter са били използвани по този начин в миналото. Някои от тях включват Илън Мъск и Виталик Бутерн, които бяха достатъчно засегнати от измамата, за да променят името и биографията си в Twitter на съобщение, с което се отрича всяко участие в измамата.
През май бе съобщено, че twitter акаунта на Vertcoin всъщност е била отмъкнат и използван за разпространение на измама тип “ раздаване на безплатен ETH“.
Според инженерът в Duo Security Джордан Райт, който говори с TechCrunch по-рано през август, ботнета е съставен от повече от 15 000 фиктивни акаунта за подобни измамни съобщения и геймърски механизми за контрол на качеството на Twitter чрез retweet и харесване на постовете на другите.
Това, което постига, е, че той изкуствено повишава популярността на профилите, като някои от тях дори се показват в списъка с препоръки на Twitter за „Кой да следвате“. Още по-лошо е, че действителният брой бот профили вероятно е да бъде доста по-висок от 15 000.
Райт също разкри, че ботнета използва „тристепенна йерархична система“, за разлика от типичната плоска структура на конвенционалните ботнети, което показва, че като антиспам научни разработки, ботнетите и хората, които ги контролират, също се развиват и разработват нови тактики, и стратегии за извличане на пари от потребителите на Twitter.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.
Опитът на Русия да узакони сектора на крипто майнинга се проваля, като повечето миньорите предпочитат да останат нерегистрирани въпреки новите регулации.
Иранските власти наложиха нови ограничения върху вътрешните крипто борси след мащабна кибератака срещу Nobitex, водещата платформа за търговия в страната.