БРИКС представлява група от пет доминиращи икономики в световен мащаб, която включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Страните планират да въведат нова валута, за да намалят влиянието на Съединените щати върху световния търговски пазар.
Неотдавна Египет прояви интерес да се присъедини към организацията и се появиха спекулации относно възможността да адаптира новата валута. Въпреки затрудненията в икономиката и слабата държавна валута, Египет изглежда предпочита БРИКС като средство за решаване на паричните си проблеми.
През последните две години интересът на Египет към алианса нарасна, като ключов фактор за това е постепенното развитие на финансова система, която не е свързана с долара.
През март тази година Кайро зае позиция в капитала на Новата банка за развитие (НБР), разработена от алианса, отбелязвайки първата конкретна стъпка към присъединяване към БРИКС. ОАЕ, Бангладеш и Уругвай също вече предприеха тази стъпка.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Байдън изразява загриженост за банковата система на САЩ – цените на Биткойн спадат
Египет присъства на срещите на върха на БРИКС през 2017 г. и 2022 г. и се очаква да участва в предстоящата среща на върха в Южна Африка, която ще се състои през август. Въпреки че няма гаранция за официално присъединяване на още държави към БРИКС по време на срещата на върха, темата за новите членове и новата валута се очаква да предизвика значителен интерес.
Освен това Индонезия се присъедини към нарастващия списък на страните, които се отказаха от уреждането на външната търговия в щатски долари и вместо това започнаха да използват местната си валута.
Африканската държава се надява да се откъсне от зависимостта, свързана с щатския долар, което ще бъде от полза за нейната икономика и ще подпомогне формирането на резерви за решаване на проблемите с ликвидността. Това формиране ще позволи на Египет да се справи по-добре с глобалните кризи чрез икономиката на страните членки.
Това поставя долара на по-заден план, тъй като развиващите се страни дават приоритет на родните си валути за глобалната търговия. САЩ ще се затруднят да финансират дефицита си, което създава предпоставки за предстояща финансова катастрофа.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн: Положителната тендеция може да тласне актива до $100,000
ССПЗ е съюз на шест богати на петрол държави: Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Оман, Катар и Бахрейн. Смята се, че освен БРИКС, държавите от ССПЗ също могат да създадат проблеми за щатския долар.
През май 2023 г. страните от ССПЗ за първи път от създаването си през 1981 г. преминаха границата от $3 трилиона в БВП. Освен това Arab News цитира служител на Световната банка, според когото БВП на страните от ССПЗ може да достигне $13 трилиона преди следващите две десетилетия. Следователно, докато БРИКС се стреми да се опълчи на щатския долар, държавите от ССПЗ също са на път да го притеснят в световния финансов сектор.
Binance се утвърди като доминиращ играч на пазара на централизираните борса (CEX) за крипто airdrop събития и стейкинг награди, според скорошен доклад.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.