Повече от 200 дългогодишни редактори на Wikipedia са поискали фондация Wikipedia да спре да приема дарения в криптовалути.
Фондацията получи крипто дарения на стойност около $130,000 през последната фискална година – по-малко от 0.1% от приходите на фондацията, които надхвърлиха $150 милиона миналата година.
Дебатът по предложението се развихри през последните три месеца.
„Криптовалутите са изключително рискови инвестиции, които само набират популярност сред инвеститорите на дребно„, пише потребителят на Wikipedia GorillaWarfare, първоначалният автор на предложението, още през януари.
„Не мисля, че трябва да одобряваме използването им по този начин.“
GorillaWarfare е Моли Уайт, уикипедианка, която се превърна в нещо като активист срещу криптовалутите. Тя също така управлява акаунта в Twitter „Web3 is going just great„, което подчертава „някои от многото бедствия, случващи се в крипто, DeFi, NFT и други Web3 проекти„, се казва в профила на акаунта.
В предложението си за фондацията, GorillaWarfare добави, че „Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) са двете най-използвани криптовалути и двете са базирани на доказателство за работа (PoW), използвайки огромно количество енергия„.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Ето защо Compound (COMP) скочи с над 30% за два дни
Според една широко цитирана оценка, Биткойн мрежата консумира около 200 TWh енергия годишно. Това е приблизително толкова енергия, колкото се консумира от 70 милиона души в Тайланд. И работи до около 2,000 kWh на транзакция с Биткойн.
Защитниците на Биткойн се противопоставиха, че използването на енергия от Биткойн мрежата се базира на процеса на копаене, който консумира приблизително същото количество енергия, независимо от броя на транзакциите. Така че приемането на дадено дарение в Биткойн няма непременно да доведе до повече въглеродни емисии.
Но критиците на криптовалути твърдят, че де факто одобрението на криптовалутите от Wikipedia може да помогне за повишаване на цената им. И колкото по-скъп е Биткойн, толкова повече енергия копачите ще отделят за създаване на нови монети.
Крипто скептиците посочват, че хората могат лесно да конвертират своите BTC в долари, преди да дарят. Но данъчното законодателство на САЩ дава предимства на тези, които даряват актив директно на благотворителна организация.
Защитниците на криптовалутите също така посочиха, че някои хора не могат лесно да получат достъп до конвенционалните банкови услуги.
„Банковите преводи, кредитните карти и Paypal са недостъпни за милиони хора, които нямат правителствен идентификационен номер и следователно не могат да си отворят акаунт/сметка„, пише потребителят на Wikimedia AnarkioC.
„Те не позволяват анонимни или псевдонимни дарения (може да бъде рисковано в зависимост от личната ви ситуация); и те лесно могат да бъдат наблюдавани и цензурирани.„
В крайна сметка 232 дългогодишни редактори на Wikipedia изразиха подкрепа за прекратяване на даренията в криптовалута, докато 94 се противопоставиха на този ход.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Илон Мъск иска да купи 100% от Twitter
Гласове като този не са обвързващи в Wikimedia. От правна гледна точка фондацията е независима от общността на Wikipedia и не е задължително да действа по нейните искания.
В коментар през януари говорителят на фондацията Грег Варнум каза, че „нашите екипи ще продължат да следят тази дискусия и да слушат обратната връзка; ние вече обмисляме какво се случва в момента, докато определяме пътя си напред.“
Ако фондацията се съобрази с искането на общността, тя няма да е първата организация, която спира да използва криптовалути поради опасения за околната среда. По-рано този месец Mozilla Foundation обяви, че ще спре да приема криптовалути, които използват енергоемкия процес на копаене. Те включват Биткойн и Етериум, въпреки че се очаква последният да се промени алгоритъма си на доказателство за залог (PoS) в бъдеще.
Миналата година Илон Мъск обяви, че Tesla вече няма да приема Биткойн плащания за закупуване на превозни средства на Tesla. Съобщението дойде само два месеца след като Tesla започна да приема BTC за автомобилите си. Въпреки това, компанията обяви, че ще започне да копае Биткойн с помощта на зелена енергия.
Компанията за игри Steam спря да приема Биткойн през 2017 г., позовавайки се на таксите за транзакции в мрежата, които тогава бяха близо до рекордно високи.
Основните световни икономически съюзи активно намаляват зависимостта си от щатския долар, като създават свои собствени платежни мрежи.
Американският предприемач Навал Равикант, виден инвеститор в „Silicon Valley“, сподели вижданията си относно причината за провала на множество крипто проекти.
С наближаването на изборите в САЩ на 5 ноември пазарите се подготвят за потенциалното въздействие на победата на Тръмп или Харис върху икономическата стабилност и инвестиционните стратегии.
С наближаването на изборите в САЩ нововъзникващите пазари се подготвят за потенциални промени в търговията, валутната стабилност и икономическите политики, особено ако Тръмп спечели.