На 26 януари законодателите в Ню Йорк внесоха в местния сенат законопроект, който може да позволи на държавните агенции да признават криптовалутата за законно платежно средство.
Ако въпросният законопроект (New York Assembly Bill 2532) влезе в сила, той ще позволи криптовалутите да бъдат приемани като метод на плащане при определени обстоятелства.
Изглежда, че законопроектът не насърчава търговското приемане на класа активи. Вместо това той ще измени съществуващите закони, за да позволи на държавните агенции да приемат криптовалути за своите цели. Тези агенции биха могли да ги приемат за плащания, свързани с данъци, наеми, глоби, санкции, лихви и т.н., чрез споразумения с физически лица и групи.
Текстът на законопроекта също така предполага, че някои плащания с криптовалути биха могли да бъдат условни до получаване на окончателното плащане в пълен размер. Освен това текстът позволява на държавата да начислява такса, ако в противен случай тя би била принудена да плати разходите по дадена транзакция.
Законопроектът също така се позовава на „емитенти“, но изглежда, че използва този термин в широк смисъл. Контекстуално, терминът изглежда се разпростира върху услугите, които боравят с криптовалути, а не само върху тези, които ги създават.
Законопроектът изрично посочва Биткойн, Етериум, Лайткойн и Биткойн Кеш като приемливи валути. В него обаче се казва, че могат да се приемат и други криптовалути и не се прави опит да се обявят определени активи за приемливи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум: „Пазете се, предстоят значителни загуби“ – Б. Коуен
Законопроектът е внесен от члена на Асамблеята Клайд Ванел, който също така е внесъл законопроекти, свързани с измамите с криптовалути и създаването на работни групи за класа активи.
Законопроектът все още не е закон. Той трябва да бъде приет от Асамблеята и Сената на Ню Йорк и подписан от губернатора Кати Хочул, преди да влезе в сила. От 2017 г. насам са внасяни и други версии на законопроекта, което предполага, че успехът му не е гарантиран.
Ню Йорк е известен със строгите си политики спрямо други области на крипто индустрията. Само на 32 фирми е разрешено да извършват дейност по силата на неговия Битлиценз (BitLicense) или устав за тръстове с ограничена цел. В края на миналата година щатът също така наложи строги правила за добива на крипто.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.