НАЧАЛО Крипто Крими

Мексиканските картели все повече използват Биткойн за пране на пари

10.12.2020 15:02 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Мексиканските картели все повече използват Биткойн за пране на пари

Мексиканските власти съобщават за увеличаване на използването на крипто активи за пране на средства от престъпни синдикати в Латинска Америка.

В доклад на Reuters от 8-ми декември ръководителят на финансовото разузнавателно звено на министерството на финансите на Мексико, Сантяго Нието, описва как картелите използват крипто за пране на пари, получени в незаконни дейности.

Нейто твърди, че латинските картели обикновено депозират неправомерно получената си печалба в различни банкови сметки като суми под $7,500 – прагът, който ще накара банките да сигнализират за транзакция. След това, средствата се използват за закупуване на безброй малки количества Биткойн, които след това могат да се прехвърлят безпроблемно през граница.

Закон от 2018 г. предвиждаше регистрираните платформи за крипто търговия да отчитат трансфери над 56,000 мексикански песо (приблизително $2,800). Местните власти се надяват, че това може да им помогне да преборят използването на дигитални активи в организираната престъпност.

Арестът на трафиканта на хора Игнасио Сантойо през април 2019 г. се дължи на закона, като властите установяват, че Сантойо и сестра му са придобили BTC на стойност над $22,000 на местната борса Bitso.

Хектор Ортиз, обвиняемият лидер на мексиканския синдикат за кибер хакерство Bandidos Revolution Team, беше арестуван по подобен начин, след като правоохранителните органи установиха, че е похарчил BTC на стойност “десетки хиляди долари” – това даде основание на разследващите да проследят местонахождението му, използвайки данни от мобилен телефон.

Роландо Росас, ръководителят на отдела за киберразследвания към мексиканската прокуратура, заяви, че правоохранителните органи не разполагат с необходимите ресурси за справяне с прането на пари чрез криптовалута. 

Той каза, че звеното има 120 служители – около една четвърт от това, което се изисква – и се бори да се справят с 1,033 Биткойн сигнали, които бяха задействани в регистрираните платформи за търговия тази година.

Приблизително 98% от транзакциите са отчетени от Volabit – борса, работеща в щата Халисико – родното място на Картелът от Ново Поколение на Халиско (CJNG). Генералният директор на Volabit Томаш Алварес каза пред Reuters:

Грешка е […] да се приеме, че тъй като сигналите се генерират от компания, базирана в Халиско, те трябва да съответстват на жителите на Халиско […], имаме потребители от цялата страна. Всъщност повечето от докладите не са от потребители, които живеят в Халиско.

През януари доклад на Обединената държавна агенция за борба с наркотиците отбелязва спад на конфискациите в твърда валута от $741 милиона през 2011 г. на $234 милиона през 2019 г., което предполага, че организираните престъпни групи сега използват крипто активи за захранване на голяма част от своите дейности по пране на пари.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

ОФИЦИАЛНО: Основателят на Binance Чанпен Джао получи присъда от 4 месеца затвор

Чанпенг Джао, основателят и бивш главен изпълнителен директор на Binance, получи присъда от четири месеца затвор за това, че не е успял да създаде надеждни гаранции срещу прането на пари.

30.04.2024 22:10 1 мин. четене

Директори на борса за криптовалути обвинени в управление на мащабна измама

Властите в Тайван повдигат обвинения срещу ръководители на борса за криптовалута и много други, като твърдят, че са замесени в значителна крипто измама.

30.04.2024 11:00 1 мин. четене

САЩ твърдят, че Tornado Cash е функционирала като „търговско предприятие”

В обширен правен документ от 111 страници федералните прокурори наскоро отговориха на опита на Роман Семенов, съосновател на Tornado Cash, да отхвърли обвиненията срещу него. Срещу Семенов са повдигнати обвинения в заговор и пране на пари.

30.04.2024 5:00 2 мин. четене

Децентрализираната мрежа Io.net е изправена пред пробив в сигурността

Io.net, децентрализирана мрежа за физическа инфраструктура (DePIN), наскоро се сблъска с пробив в киберсигурността, когато хакери се възползваха от уязвимости в системата, което доведе до неупълномощени промени в метаданните в GPU мрежата.

30.04.2024 3:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.