НАЧАЛО Други

Икономиката на Китай в криза: Какво означава това за САЩ?

07.06.2023 12:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на Китай в криза: Какво означава това за САЩ?

Понастоящем Китай е изправен пред сериозни предизвикателства в усилията си да се възстанови от икономическото въздействие на COVID-19 пандемията.

Тези предизвикателства доведоха до нарастващи дългове и предпазливи потребителски разходи, което възпрепятства напредъка на страната в различни области.

Взаимосвързаността на американската и китайската икономика предизвика загриженост сред политиците във Вашингтон и финансовите лидери в Ню Йорк. Те внимателно следят реакцията на Пекин на тази потенциална пречка, която може да бъде или временно препятствие, или по-значителна криза с глобални последици.

Икономически растеж

През 2019 г. Китай вече се бореше със забавяне на икономическия растеж, което отчасти се дължеше на търговските политики, наложени от администрацията на Тръмп. Пандемията допълнително засили съществуващите проблеми, като наруши производството и ограничи потребителите в домовете им.

Въпреки че животът в Китай постепенно се връща към нормалния си ритъм, икономиката на страната продължава да проявява признаци на основни проблеми, които противоречат на репутацията ѝ на неудържима световна сила.

По време на мандата на президента Си Дзинпин Китай затвърди статута си на производствен гигант и избави милиони свои граждани от бедността. От 2012 г. до 2022 г. брутният вътрешен продукт на страната нарасна от $8.5 трилиона на $18.5 трилиона, отбелязвайки забележителен ръст от над 105%.

За разлика от това, през текущата финансова година Китай отбеляза едва 4.5% ръст през първото тримесечие, което е леко подобрение спрямо 3% ръст през 2022 г., но не достига целта на Пекин от 5%. Въпреки че икономиката на САЩ също има скромен ръст от 1.3% през първото тримесечие на 2023 г., някои анализатори смятат, че забавянето на Китай разкрива по-дълбоки проблеми, които скоро могат да излязат на повърхността. Тези проблеми досега бяха прикривани от ориентираното към вътрешното пространство ръководство на Китай.

Дългове

Обезпокоителен проблем на хоризонта е потенциалната местна дългова криза. След финансовата криза от 2008-2009 г. Китай разреши на общините да вземат заеми чрез “местни правителствени финансови институции” (LGFV) за финансиране на инфраструктурни проекти. Тези дългове бяха погасени предимно чрез таксите, генерирани от процъфтяващия пазар на недвижими имоти, особено във вътрешните региони, далеч от силно развитите крайбрежни райони.

Пандемията доведе до спиране на растежа на сектора на недвижимите имоти, докато държавните разходи се увеличиха. Тази динамика повиши възможността местните власти да не изпълнят дълговите си задължения, което може да предизвика по-широка икономическа криза.

Недвижими имоти

Секторът на недвижимите имоти играе решаваща роля за икономическото здраве на Китай, тъй като съставлява приблизително 25% от брутния вътрешен продукт на страната. За сравнение, делът на недвижимите имоти в БВП на Съединените щати е 17%.

Продължителният период на строги COVID-19 мерки, включително локдаун и наблюдение, сериозно наруши икономическата дейност в Китай. Въпреки че пазарът на недвижими имоти бавно се възстановява, се наблюдава забележителен спад в продажбите на жилища, като през май се наблюдава спад от близо 15% в сравнение с април.

Потребители и бизнес

Доверието на потребителите е важен фактор за икономическото възстановяване. Готовността на обикновените хора да харчат за стоки и услуги, като например жилищни имоти, смартфони и ястия в ресторанти, отразява представата им за финансовите им перспективи. По същия начин предприятията се колебаят да правят нови инвестиции, ако възприемат неблагоприятна или несигурна икономическа обстановка.

За съжаление Китай е изправен пред предизвикателства както по отношение на потребителското, така и на бизнес доверието. Повечето анализатори смятат, че китайските потребители и предприятия в крайна сметка ще възвърнат доверието си, а Пекин ще предприеме мерки за укрепване на други сектори на икономиката.

Този процес на възстановяване обаче може да отнеме няколко години. Дори и тогава обаче силният Китай, който помним от преди пандемията, може да бъде само като далечен спомен.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Съюзът официално потвърди разработването на нова валута

В съответствие с продължаващите усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, представители на БРИКС потвърдиха разработването на нова валута на съюза.

18.05.2024 7:00 2 мин. четене

Тръмп срещу Байдън: Кой мандат беше най-добър за фондовия пазар?

Макар и за кратко, неотдавнашното изкачване на индекса Dow Jones Industrial Average над границата от 40,000 пункта отразява значителна промяна в икономическите перспективи.

18.05.2024 6:00 2 мин. четене

CBDC: Жителите на Хонконг вече могат да използват дигиталния юан

С ход, който разширява влиянието му в световен мащаб, Хонконг стартира новаторски пилотен проект за дигитални плащания в юани, което е сигнал за значителна промяна във финансовия пейзаж.

17.05.2024 23:30 2 мин. четене

Френски регулатор отправи предупреждение за крипто борсата ByBit

Френският финансов регулатор подчерта, че Bybit е включена в черния списък от 20 май 2022 г. и няма право да предлага услуги в крипто областта във Франция.

17.05.2024 22:30 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.