НАЧАЛО Други

Икономиката на Германия завлича Европа надолу

26.06.2023 17:30 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на Германия завлича Европа надолу

В миналото производственият сектор на Германия изигра значителна роля за излизането на страната от рецесията, тъй като имаше голямо световно търсене на висококачествени продукти. Поради комбинация от краткосрочни и структурни проблеми обаче това вече не е така.

Производителят на печатни машини Heidelberger Druckmaschinen, базиран в Германия, е сред някои от германските компании, които обмислят да преместят част от дейността си в Северна Америка.

Тази промяна в стратегията е обусловена от отслабването на германската икономика, което се дължи най-вече нa зависимостта на страната от производството.

Един от факторите, допринасящи за икономическата слабост на Германия, е значителното увеличение на цените на енергията, което доведе до нарастване на производствените разходи. Освен това нарастващите инфлация и лихвени проценти в световен мащаб затрудняват чуждестранните потребители да си позволят по-високите цени на германските стоки.

В резултат на това Германия се счита за неконкурентоспособна като място за бизнес в периоди на слабо глобално търсене.

Енергоемките части на германския производствен сектор бяха особено засегнати, когато руската инвазия в Украйна наруши доставките на природен газ, тъй като Русия е източник на повече от половината от вноса на природен газ в Германия.

Вследствие на това през април производственият сектор отбеляза 12.9% спад на производството в сравнение с предходната година. За разлика от тях общото фабрично производство в еврозоната леко се увеличава през същия период.

Китай – важен пазар за германските компании – също допринесе за икономическата слабост на Германия. Поради Covid-19 пандемията и по-бавното от очакваното възстановяване Китай не оказа същата подкрепа, както в миналото.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия се сви с 0.5% през първото тримесечие на 2023 г., с което тя стана единствената страна сред държавите от Г-20, освен Русия, която отбеляза спад на БВП.

Според мнозина тази слабост на германската икономика изигра роля за изпадането на еврозоната в рецесия в началото на годината.

Спадът в конкурентоспособността на германската промишленост не може да се припише единствено на Русия или Китай. Страната е изправена и пред структурни предизвикателства, включително скъпоструващия преход към възобновяеми енергийни източници, промените в глобалните вериги за доставки и недостига на квалифицирани работници. Тези фактори увеличават трудностите и разходите за производство на стоки в Германия.

В отговор на тези предизвикателства някои германски компании обмислят да преместят производството и работните си места в чужбина. Например BASF, най-големият германски производител на химикали, планира да затвори част от завода си в Лудвигсхафен и да премести производството си на други места, като Белгия и Франция.

Проучване, проведено от Федералната асоциация на германската промишленост, разкри, че 16 % от малките и средните предприятия вече активно преместват част от производството си и работните си места в чужбина, а други 30 % обмислят това.

Голямата зависимост на Германия от производството и износа я отличава от другите големи развити икономики, наподобявайки ролята на Китай като световна работилница. През 2021 г. производството съставлява 19% от БВП на Германия, което е приблизително два пъти повече, отколкото в Съединените щати, Обединеното кралство или Франция. Освен това по-голям дял от германската работна сила е зает в заводите в сравнение с други държави от Г-7.

В продължение на десетилетия Германия постоянно отчита излишък в износа и в началото на века е най-големият износител на стоки в света, изпреварвайки Китай и Съединените щати. От 2016 г. насам обаче експортният излишък се свива и през 2022 г. достига най-ниското си равнище от 2000 г. насам, според правителствената статистика.

Тъй като производственият сектор е изправен пред предизвикателства, германската икономика не е в състояние да разчита на потреблението и услугите, за да компенсира спада. Неотдавнашната рецесия в страната беше отчасти обусловена от намаляването на разходите на домакинствата поради нарастващите разходи за храна и енергия.

Макар че някои икономисти очакват, че намаляващите темпове на инфлация и нарастващите заплати ще осигурят на домакинствата повече разполагаем доход през втората половина на годината, цялостната перспектива пред икономиката на Германия ще зависи в голяма степен от глобалното търсене на нейния износ и от траекторията на китайската икономика.

Въпреки че германските заводи все още имат значителен обем неизпълнени поръчки в резултат на свързаните с пандемията смущения, от началото на 2022 г. новите поръчки намаляват. Ако глобалните икономически перспективи се влошат, е възможно някои поръчки да бъдат отменени, което ще окаже допълнително въздействие върху производствения сектор на Германия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето защо не трябва да слушате Робърт Кийосаки според експерт

Разпродажбата на фондовия пазар през последния месец може да е вдъхнала кураж на мечките, но по-внимателен поглед към една значителна дългосрочна линия на тенденциите показва, че спадът, при който S&P 500 се понижи с около 4.6%, едва ли е имал значение.

08.05.2024 22:00 1 мин. четене

FTX предлага 118% компенсация на кредиторите си

FTX представи ново предложение, целящо да компенсира жертвите, засегнати от нейния фалит през 2022 г. Планът обещава да изплати всички вземания на кредиторите и да осигури „милиарди като компенсация за времевата стойност на техните инвестиции“.

08.05.2024 20:00 2 мин. четене

БРИКС: Алиансът продължава да трупа злато с рекордни темпове

Икономическият алианс БРИКС активно увеличава златните си резерви като част от текущата си стратегия, а Китай е начело в 17-месечната поредица от придобивания на благородния метал.

08.05.2024 19:30 2 мин. четене

БРИКС: Трябва да сме готови за срив на световната финансова система според представител на МВФ

Миналия петък руският представител в Международния валутен фонд Алексей Можин предупреди, че страните от БРИКС трябва да се подготвят за евентуален срив на долара и международната парична система.

08.05.2024 18:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.