НАЧАЛО Други

Goldman Sachs изкупува компании с китайски средства

30.08.2023 14:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Goldman Sachs изкупува компании с китайски средства

Goldman Sachs, в сътрудничество с китайски държавни фондове, участва в придобиването на множество компании от САЩ и Обединеното кралство.

Сред тях е и компания, фокусирана върху услуги за киберсигурност за правителството на Обединеното кралство, въпреки ескалиращото напрежение между Запада и Пекин.

Финансовата институция е осъществила тези сделки, като е използвала “партньорски фонд” за частни капиталови инвестиции на стойност $2.5 милиарда, създаден през 2017 г. съвместно с China Investment Corporation (CIC) – държавен инвестиционен фонд.

Тези сделки, общо седем на брой, подчертават ролята на фондовете за частен капитал, които дават възможност на държавните инвестиционни фондове да натрупват непреки дялове в критични сектори в условията на засилен контрол върху чуждестранните инвестиции от страна на западните правителства, особено от страна на Китай.

Въпреки обтегнатите отношения между Китай и Запада Goldman Sachs продължи да участва в дейностите на фонда, като през последните години извърши множество инвестиции. По-специално, фондът участва в придобиването на LRQA, компания, базирана в Обединеното кралство, която включва дъщерно дружество за киберсигурност, Nettitude, което обслужва правителството на Обединеното кралство. Това звено е специализирано в етично хакерство и оценка на уязвимостта на системите.

Въпреки че фондът инвестира съвместно с частни фондове, управлявани от Goldman Sachs, финансовият принос на китайската държава остава сравнително малък. Въпреки това участието на CIC в закупените компании надхвърля нормата за повечето фондове за изкупуване.

Макар че правителството на Обединеното кралство се въздържа да коментира конкретни придобивания поради квазисъдебния характер на правомощията си за проверка на инвестициите, то подчерта потенциалното прилагане на тези правомощия за опазване на националната сигурност.

Инвестициите на фонда обхванаха и базирани в САЩ компании като Cprime, специализирана в консултиране в областта на изчислителните облаци; Parexel, компания за тестване на наркотици; Project44, стартъп за проследяване на глобалната верига на доставки; Aptos, технологична група за търговия на дребно; Visual Comfort & Co, компания за осветление; и Boyd Corporation, производител на охладителни системи за машинно обучение и дронове.

В този партньорски фонд участват също така забележителни структури като Taiwan Life, датският пенсионен план ATP, Държавният съвет по инвестициите на Минесота и различни благотворителни фондации в САЩ.

Към края на 2021 г. CIC, създадена през 2007 г. с цел инвестиране на китайски държавни активи, управлява активи на стойност $1.35 трилиона. Почти половината от глобалния ѝ портфейл е разпределен в алтернативни активи, включително частен капитал.

Фондът на Goldman е част от група двустранни фондове, създадени от CIC, за да си сътрудничат с международни инвестиционни групи и да улесняват сделките в съответните държави. Отношенията между Goldman Sachs и CIC продължават, като неотдавна ръководствата им си взаимодействаха.

Източник: Financial Times

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

ООН прогнозира подобряване на световната икономика

В четвъртък Организацията на обединените нации (ООН) съобщи за подобрени перспективи за световната икономика в сравнение с предишната си прогноза от януари.

18.05.2024 13:30 2 мин. четене

БРИКС: Доларът е в опасност според МВФ

Международният валутен фонд (МВФ), често наричан Световна банка, признава нарастващата заплаха, която държавите от БРИКС и други местни валути представляват за господството на щатския долар.

18.05.2024 12:00 2 мин. четене

Бивш директор на банка нелегално присвоил над $1.5 милиона

Бивш изпълнителен директор на банка, Стейша Уилсън, сега е изправена пред дълга присъда затвор, след като се призна за виновна за присвояване на над милион долара.

18.05.2024 11:30 1 мин. четене

Как Китай и Индия се възползват от пазара на санкциониран петрол

Понастоящем световният петролен пазар е изправен пред приток на суров петрол с отстъпка, за който са наложени санкции, като този приток възлиза на около 4.7 милиона барела дневно, което се равнява на около 5% от световната търговия с петрол.

18.05.2024 10:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.