Френски сенатор предложи затягане на крипто регламентите, след като сривът на FTX разтърси сектора. Понастоящем Франция предлага прозорец с по-малко регулаторен мониторинг, за да привлече крипто компании.
Докладът идва в момент, в който Европейският съюз се подготвя за пълното прилагане на законодателството за пазарите на криптоактиви (MiCA) през 2024 г.
Според информацията Ерве Морей, сенатор от Комисията по финанси е готов да измени разпоредбата, премахвайки разрешението за регистрираните криптокомпании да извършват вътрешна дейност без пълен регулаторен лиценз до 2026 г.
Доставчиците на услуги, свързани с дигитални активи (DASP), подлежат на задължителна регистрация и спазване на изискванията за борба с прането на пари и финансирането на тероризма във Франция.
Съобщава се обаче, че регистрацията не налага издаването на лиценз. Според доклада във Франция има общо 50 регистрирани крипто компании, като всички те работят без лиценз.
Това е и една от причините, поради които Франция е една от двадесетте най-големи крипто икономики, нареждайки се сред най-„приятелски настроените“ към индустрията държави.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн продължава да напуска борсите – защо това може да е добра индикация?
Фалитът на FTX унищожи няколко други предприятия чрез пряка или непряка експозиция към криптоборсата. Освен това инвеститорите загубиха милиарди долари, което подтикна регулаторите към затягане на правилата.
Ако бъде прието, предложението на сенатора ще изисква от октомври 2023 г. предприятията да получават лиценз от френския регулаторен орган Autorité des Marchés Financiers (AMF).
Хонконг и Канада също обявиха тази седмица, че ще разширят крипто законите, за да предотвратят случаи, подобни на FTX.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.