Европейският съюз съобщи миналата седмица, че ще накара крипто компаниите да докладват на данъчните власти за притежаваните от европейските им потребители активи.
Предложената директива за административно сътрудничество може да има широкообхватни действия, включително да принуди базираните извън ЕС компании да се регистрират при данъчните органи в съюза.
Според информацията прилагането на мерките не е изяснено напълно, тъй като в сектора на криптовалутите има различни субекти и участници, пребиваващи в различни юрисдикции, включително някои, които твърдят, че нямат оперативна база.
Освен това трябва да се обърне внимание на данните, които регистрацията на потребителски авоари поставя в опасност.
Притежанията на потребителите държани на централизираните борси са свързани с чувствителна идентификационна информация, която потенциално може да бъде използвана от престъпници.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн през 2024: Какво да очакват инвеститорите?
Принуждаването на компаниите да предоставят данни на европейските данъчни власти – включително на такива, базирани извън ЕС – задължава компаниите да събират огромни количества данни, разкриващи притежанията на потребителите и тяхната лична информация като цяло.
Също така бяха изразени опасения, че това може да има последици за регламента на ЕС относно пазарите на криптоактиви (MiCA), регламента относно пазарната злоупотреба и регламента относно проспектите, в сектора на криптоактивите.
Според ЕС могат да се генерират до $2.5 милиарда чрез въвеждането на директивата.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.