Настоящата година беше особено трудна за криптовалутната индустрия, тъй като неуспехите се трупаха, включително сривът на Terra (LUNA) и криптоборсата FTX, които унищожиха десетки криптопроекти, независимо от размера на инвестираните в тях средства.
Всъщност от 97-те криптовалутни проекта, които бяха обявени за „мъртви“ през тази година, 28 бяха получили финансиране, с което общата сума на финансирането на неуспешните проекти достигна около $3.6 милиарда, според „Списъка на мъртвите проекти в крипто индустрията за 2022 г.„, публикуван от RootData на 27 декември.
Сред най-големите бенефициенти на тези инвестиции е наскоро фалиралата криптоборса FTX, която натрупа $1.73 милиарда чрез различни кръгове на финансиране от инвеститори, най-големите от които са Coinbase Ventures, Binance Labs, Pantera Capital, Paradigm, Sequoia Capital и други.
Междувременно, поради регулаторни причини, установени в щата Калифорния, за да се улесни достъпът на жителите на САЩ, нейното дъщерно дружество FTX.US получи приток от $400 милиона от фонда на учителите в Онтарио – Ontario Teachers’ Pension Plan Board.
Стартиралата през юли 2020 г., вече фалирала платформа за крипто кредитиране Celsius Network получи общо $788.8 милиона от инвеститори, включително от капиталовата компания WestCap и от управителя на канадския пенсионен фонд Caisse de dépôt et placement du Québec (CPDQ).
BlockFi е друга фалирала платформа за крипто заеми, която на всичкото отгоре беше обвинена от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), че е предоставяла нерегистрирани ценни книжа, като същевременно е предлагала променливи лихвени плащания. Тази платформа получи общо близо $500 милиона от големи инвеститори като ConsenSys Mesh, Morgan Creek Digital и Winklevoss Capital.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Може да предстои обрат на тренда – ето защо
Брокерът на криптоактиви Voyager Digital е друг претендент, който успя да привлече инвестиции в размер на $135 милиона от Alameda Research, Galaxy Digital, Binance.US и Digital Currency Group, преди да подаде молба за защита от фалит по глава 11 в началото на юли.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.