Настоящата година беше особено трудна за криптовалутната индустрия, тъй като неуспехите се трупаха, включително сривът на Terra (LUNA) и криптоборсата FTX, които унищожиха десетки криптопроекти, независимо от размера на инвестираните в тях средства.
Всъщност от 97-те криптовалутни проекта, които бяха обявени за „мъртви“ през тази година, 28 бяха получили финансиране, с което общата сума на финансирането на неуспешните проекти достигна около $3.6 милиарда, според „Списъка на мъртвите проекти в крипто индустрията за 2022 г.„, публикуван от RootData на 27 декември.
Сред най-големите бенефициенти на тези инвестиции е наскоро фалиралата криптоборса FTX, която натрупа $1.73 милиарда чрез различни кръгове на финансиране от инвеститори, най-големите от които са Coinbase Ventures, Binance Labs, Pantera Capital, Paradigm, Sequoia Capital и други.
Междувременно, поради регулаторни причини, установени в щата Калифорния, за да се улесни достъпът на жителите на САЩ, нейното дъщерно дружество FTX.US получи приток от $400 милиона от фонда на учителите в Онтарио – Ontario Teachers’ Pension Plan Board.
Стартиралата през юли 2020 г., вече фалирала платформа за крипто кредитиране Celsius Network получи общо $788.8 милиона от инвеститори, включително от капиталовата компания WestCap и от управителя на канадския пенсионен фонд Caisse de dépôt et placement du Québec (CPDQ).
BlockFi е друга фалирала платформа за крипто заеми, която на всичкото отгоре беше обвинена от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), че е предоставяла нерегистрирани ценни книжа, като същевременно е предлагала променливи лихвени плащания. Тази платформа получи общо близо $500 милиона от големи инвеститори като ConsenSys Mesh, Morgan Creek Digital и Winklevoss Capital.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Може да предстои обрат на тренда – ето защо
Брокерът на криптоактиви Voyager Digital е друг претендент, който успя да привлече инвестиции в размер на $135 милиона от Alameda Research, Galaxy Digital, Binance.US и Digital Currency Group, преди да подаде молба за защита от фалит по глава 11 в началото на юли.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.