НАЧАЛО Други

БРИКС: Съюзът надмина прогнозите на Goldman Sachs 10 години по-рано от очакваното

18.02.2024 8:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Съюзът надмина прогнозите на Goldman Sachs 10 години по-рано от очакваното

Преди малко повече от 10 години се появи икономическата концепция, известна като БРИК, която бързо набра популярност, подчертавайки потенциала на четири динамично развиващи се пазара: Бразилия, Русия, Индия и Китай.

Тази идея, която се приписва на икономиста Джим О’Нийл, предполага, че до 2050 г. тези държави ще могат да упражняват значително влияние върху световната икономика. О’Нийл също така изказа предположение, че до 2015 г. общата икономическа мощ на тези държави ще съперничи на тази на традиционните държави от Г6. Надминавайки очакванията, алиансът БРИКС, включващ Южна Африка през 2010 г., надхвърли тези прогнози с едно десетилетие по-рано от предвиденото.

Към 2024 г. алиансът БРИКС продължава да се утвърждава на световната сцена, представлявайки огромно предизвикателство за утвърдените държави от Г7. Въпреки че все още не е доминираща сила в световната икономика, общият БВП на страните от БРИКС надхвърля този на Западния блок. При тази забележителна траектория на растеж изобилстват спекулациите относно потенциалната траектория на съюза до първоначално определената 2050 г.

През 2023 г. наблюдателите отбелязаха продължаващото разширяване на икономическия съюз БРИКС, като това бе първото му разширяване след включването на Южна Африка. Въпреки че съществува вече повече от две десетилетия, алиансът продължава да се придържа към първоначалната си цел да оспори доминирания от Запада икономически ред.

Въпреки че към 2024 г. алиансът БРИКС все още не е надминал Г7, прогнозите сочат, че до 2025 г. той може да представлява 60% от икономическата продукция на Г7. Въпреки това темпото на този напредък и потенциалът за по-ранно изпреварване остават предмет на дебати.

Растежът на алианса до голяма степен се дължи на икономическата експанзия на Индия и Китай, която постоянно надхвърля първоначалните очаквания. Въпреки това пред алианса като цяло остават предизвикателства, особено по отношение на валутната динамика и стремежа към икономическа независимост.

Независимо от тези предизвикателства алиансът БРИКС изглежда готов да продължи своята траектория, като полага усилия да намали зависимостта си от щатския долар и да насърчи използването на местни валути. Тази стратегическа промяна може да проправи пътя за по-нататъшен напредък и потенциално да промени глобалния икономически пейзаж през следващите години.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск отправи предупреждение за долара

Докато алиансът БРИКС се стреми да намали глобалната зависимост от щатския долар, Илон Мъск, собственик на X (бивш Twitter), Tesla и SpaceX, изрази сериозна загриженост за бъдещето на зелените пари.

04.05.2024 17:00 1 мин. четене

Колко добре се представя златото срещу инфлацията

Неотдавнашният скок на златото до рекордните $2,431 за тройунция на 12 април подчертава потенциала му като средство за предпазване от инфлация.

04.05.2024 15:30 2 мин. четене

Над $133 милиарда напуснаха американските банки

За пореден път се наблюдава тенденция за изтегляне на средства от банковата система на САЩ, както показват последните данни от системата за икономически данни на Федералния резерв (FRED).

04.05.2024 14:30 2 мин. четене

Още една държава прекратява дипломатическите си взаимоотношения с Израел

Все повече държави започват да странят от Израел и решават да прекратят всякакви дипломатически и търговски взаимоотношения с погълнатата от война нация.

04.05.2024 12:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

4 Отговори на “БРИКС: Съюзът надмина прогнозите на Goldman Sachs 10 години по-рано от очакваното”
  1. Антикомунист,

    Страшен съюз, с общ БВП на няколко държави от ЕС. Съюз от нещастници!!!!!!!!

  2. Тимотей,

    Любопитно ми е какво ще стане с този съюз ако извадим Китай от общата сметка? И как ще продължи да се развива ако западните държави спрат да внасят продукция от тях? На кого и как ще продават стоките си като доходите на работещите в тези страни са драстично по- ниски?

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.