Home

Над $133 милиарда напуснаха американските банки

04.05.2024 14:30 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Над $133 милиарда напуснаха американските банки

За пореден път се наблюдава тенденция за изтегляне на средства от банковата система на САЩ, както показват последните данни от системата за икономически данни на Федералния резерв (FRED).

Общият размер на депозитите във всички търговски банки отбеляза забележително намаление от $133.163 милиарда за седем дни, като спадна от $17.580 трилиона на 10 април до $17.446 трилиона на 17 април.

Този спад на депозитите по същество унищожи печалбите, които банките отбелязаха по-рано тази година, като общият размер на депозитите все още изостава от върховата стойност за сектора от $18.205 трилиона, отчетена непосредствено преди началото на миналогодишната банкова криза.

На фона на поредния неотдавнашен фалит на банка банковият сектор като цяло продължава да се бори с предизвикателства като високите лихвени проценти, определени от Фед, нереализираните загуби от американски облигации, конкуренцията от страна на фондовете на паричния пазар и опасенията относно експозицията към търговски недвижими имоти.

В неотдавнашно интервю за Дейвид Лин бившият президент на Фед в Канзас Томас Хьониг изрази тревога относно уязвимостта на 722 американски банки, които все още са застрашени от фалит поради значителни нереализирани загуби. Хьониг обясни, че тези загуби обхващат както кредитните, така и инвестиционните портфейли, като особено силно засягат регионалните банки, които са имали значителни дялове в безрискови държавни активи.

Той уточни, че макар да не се налага тези банки веднага да отписват тези активи поради предназначението им за „държане до падеж“ или обозначаването им като налични за продажба, всяка продажба на тези активи ще наложи отписване на целия портфейл, което може да доведе до значителни загуби.

През декември Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) съобщи, че банките в САЩ са изправени пред нереализирани загуби в размер на $684 милиарда. Хьониг предупреди, че тези кредитори сега са изложени на повишен риск от реализиране на тези загуби, особено при положение, че кредитополучателите все по-често се затрудняват да извършват плащания в настоящата среда на високи лихвени проценти.

Той изтъкна, че необслужваните кредити са отбелязали значителен ръст, което е накарало банките да увеличат резервите си за кредитни загуби, за да укрепят балансите си. Освен това, тъй като лихвените проценти остават високи, кредитите за търговски недвижими имоти започват да се преоценяват, което поражда опасения относно способността на кредитополучателите да издържат на по-високи лихвени проценти.

По същество банковият сектор остава уязвим, като както регулаторните органи като Фед, така и пазарните инвеститори са наясно с предизвикателствата, пред които е изправен.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето колко е събрала кампанията на Тръмп от крипто дарения

Кампанията на бившия президент Доналд Тръмп отбеляза рязък ръст на крипто даренията, които вече надхвърлят $4 милиона, предимно в Биткойн.

26.07.2024 22:00 1мин. четене

Предупреждение за рисковете от стабилните монети на развиващите се пазари

В неотдавнашен доклад на Съвета за финансова стабилност (FSB) се предупреждава за значителни рискове, свързани с все по-широкото използване на глобални стабилни монети (GSC) на нововъзникващите пазари и в развиващите се икономики (EMDE).

26.07.2024 17:00 1мин. четене

Binance обяви важна актуализация за един от най-големите алткойни

Binance, най-голямта борса за криптовалути в световен мащаб, официално приключи замяната на токени и ребрандирането на Render (RNDR) в Render (RENDER).

26.07.2024 16:30 1мин. четене

Aмериканската икономика расте, на фона на скорошния срив на фондовия пазар

Въпреки мнението на мнозина, икономиката на САЩ бележи сравнително силен растеж, което може да е изненада за мнозина.

26.07.2024 16:11 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.