През последните години се говори за преминаване към многополюсен свят, като страните искат да се диверсифицират от Съединените щати, особено чрез блока БРИКС.
Един отличителен случай, илюстриращ тази тенденция, е Русия, особено поради последиците от нейната инвазия в Украйна през 2022 г.
Русия непрекъснато намалява притежанията си от американски облигации в продължение на няколко години, като разпродаде почти целия си американски публичен дълг до края на 2023 г., запазвайки само около $30 милиона.
Интересното е, че ходът на Русия да разтовари държавните ценни книжа на САЩ започна още преди пандемията от COVID-19, със значителни намаления още през 2018 г., намалявайки дела си с над 80% само за няколко месеца.
Докато напрежението ескалира с конфликта в Украйна, Русия ускори разпродажбата на своите облигации, сигнализирайки за решително отклонение от дълга на САЩ. Въпреки това разграничаване, все още съществува значителна финансова взаимозависимост, със значителни руски активи, замразени на Запад, и западни активи в Русия под заплаха от изземване.
Действията на Русия са забележителни, но неотдавнашната вълна от продажба на облигации в Китай е още по-значима. Китай, често разглеждан като противник от САЩ, разтоварва милиарди в американски облигации, като същевременно увеличава златните си резерви, ход, който се отразява от много нации по света.
Изненадана от неочаквано високите американски мита, Швейцария се ориентира все повече към Европа, тъй като глобалните съюзи стават все по-непредсказуеми.
По време на Блокчейн седмицата в Париж създателят на Cardano Чарлз Хоскинсън представи своята визия за следващия важен етап от блокчейн еволюцията.
Според журналиста от Fox News Чарлз Гаспарино американските власти се подготвят да атакуват китайски компании, регистрирани на американски фондови борси, като изваждането им от списъка става реална възможност.
Magic Eden се разклонява от своите NFT корени, придобивайки Slingshot, приложение за крипто търговия, известно със своята интуитивна междуверижна функционалност.
Това са американски дълг в акции! И с продажбата им Русия си прибира парите и печалбата, ако има такава. Китай също се „освобождава” от ам. акции – за около трилион долара, защо ли? И си купуват злато!
Т. е., освобождават се от „американски дълг”, а не разпродава „дълговете” си!