През последните години се говори за преминаване към многополюсен свят, като страните искат да се диверсифицират от Съединените щати, особено чрез блока БРИКС.
Един отличителен случай, илюстриращ тази тенденция, е Русия, особено поради последиците от нейната инвазия в Украйна през 2022 г.
Русия непрекъснато намалява притежанията си от американски облигации в продължение на няколко години, като разпродаде почти целия си американски публичен дълг до края на 2023 г., запазвайки само около $30 милиона.
Интересното е, че ходът на Русия да разтовари държавните ценни книжа на САЩ започна още преди пандемията от COVID-19, със значителни намаления още през 2018 г., намалявайки дела си с над 80% само за няколко месеца.
Докато напрежението ескалира с конфликта в Украйна, Русия ускори разпродажбата на своите облигации, сигнализирайки за решително отклонение от дълга на САЩ. Въпреки това разграничаване, все още съществува значителна финансова взаимозависимост, със значителни руски активи, замразени на Запад, и западни активи в Русия под заплаха от изземване.
Действията на Русия са забележителни, но неотдавнашната вълна от продажба на облигации в Китай е още по-значима. Китай, често разглеждан като противник от САЩ, разтоварва милиарди в американски облигации, като същевременно увеличава златните си резерви, ход, който се отразява от много нации по света.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Това са американски дълг в акции! И с продажбата им Русия си прибира парите и печалбата, ако има такава. Китай също се „освобождава“ от ам. акции – за около трилион долара, защо ли? И си купуват злато!
Т. е., освобождават се от „американски дълг“, а не разпродава „дълговете“ си!