БРИКС е акроним на пет от водещите икономики в света: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Заедно тези държави се стремят да създадат своя собствена валута, за да намалят влиянието на САЩ на световния търговски пазар чрез дедоларизация.
Нови държави вече проявяват интерес да се присъединят към организацията, включително Мексико.
Мексико граничи със Съединените щати, родината на щатския долар. Въпреки това през годините страната е споделяла интереса си към БРИКС. Освен това, след неотдавнашното напрежение между САЩ и Мексико, страната отново сподели интереса си към присъединяване към алианса, което потенциално може да доведе до адаптиране на предстоящата валута на БРИКС.
Макар че присъединяването към БРИКС може да бъде положително за Мексико в икономически и глобален план, то може да предизвика опасения у Съединените щати.
Наличието на икономически и властови съперници като Русия и Китай, които имат тесни икономически и политически връзки с Мексико, може да повлияе на начина, по който САЩ трябва да се справят с Мексико в бъдеще. Освен това съюзът между Мексико и БРИКС може да осигури на тези съперници по-лесен достъп до американския пазар.
Мексико и Китай имат силни и изгодни пазарни отношения. От друга страна, Мексико винаги е поддържало неутрални отношения с Китай що се отнася до политически позиции. Русия и Мексико също имат положителни отношения.
С разширяването на отношенията на Мексико с други държави от БРИКС извън споменатите по-горе две е възможно Мексико да се присъедини към алианса, което в крайна сметка може да доведе до приемането на потенциална нова валута за търговия. Това обаче може да се определи на предстоящата среща на върха на БРИКС през август.
По време на срещата ще се разбере кои нови държави могат да бъдат включени в БРИКС, като същевременно по всяка вероятност ще се коментира и идеята за нова валута, която да си съперничи с долара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн е кралят – Питър Брандт
Съвсем наскоро стана ясно, че множество държави изявяват желание да се присъединят към БРИКС. Сред тях са Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия и много други.
Според управителя на централната банка на Индонезия страната следва примера на страните от БРИКС в процеса на дедоларизация и се отказва от щатския долар при търговските разплащания и финансовите транзакции. В изказване на пресконференция след заседанието на Управителния съвет този месец, ръководителят на централната банка потвърди, че Индонезия е въвела системата за търговия с местна валута (LCT).
Освен това, Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в алианса, твърди, че Саудитска Арабия и Иран също са сред страните, които официално са поискали да се присъединят.
Според Джоузеф Съливан, бивш икономически съветник на Белия дом, новата валута може да бъде началото на края на управлението на долара, тъй като БРИКС е съставена от икономически силни страни в съответните си региони.
Binance се утвърди като доминиращ играч на пазара на централизираните борса (CEX) за крипто airdrop събития и стейкинг награди, според скорошен доклад.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.