В последно време нарастващото движение срещу щатския долар се коментира от цял свят. То е оглавено от групата БРИКС, която планира да създаде нова валута за уреждане на световната търговия, която може да бъде подкрепена от златото.
Изглежда идеята се харесва на някои от развиващи се страни, тъй като според информацията 19 държави са проявили интерес към присъединяване към БРИКС и са изпратили молби за членство.
Към момента участващите в алианса са Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, като страните ще се срещнат в Кейптаун, Южна Африка, в началото на юни, за да обсъдят евентуалното присъединяване на някой от желаещите.
Според Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в групата, Саудитска Арабия и Иран са сред страните, които официално са поискали да се присъединят. Други държави, които са проявали интерес за присъединяване са Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия, както и две държави от Източна Африка и една от Западна Африка – които той не посочи.
Той заяви:
Това, което ще се обсъжда, е разширяването на БРИКС и условията, по които това ще се случи.
Тринадесет държави официално поискаха да се присъединят, а други шест поискаха неофициално. Всеки ден получаваме заявления за присъединяване.
Сооклал добави, че всички външни министри от петте държави членки са потвърдили, че ще присъстват на разговорите, които ще се състоят през юни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Цената може да повтори бичия пазар от 2015 г.
Наскоро стана ясно, че президентът на Русия, Владимир Путин и престолонаследникът на Саудитска Арабия, Мохамед бин Салман, са провели телефонен разговор, в който са обсъдили споразумението на ОПЕК+ за ограничаване на производството на петрол.
Смята се, че присъединяването на богатата на петрол Саудитска Арабия към БРИКС може допълнително да увеличи тежестта върху щатският долар, тъй като страната, може да накара европейските страни да плащат за “течното злато” в новата валута на БРИКС.
Освен това правителството на Аржентина сподели, че ще започне да плаща за китайския внос в китайски юани, а не в долари.
Според Робърт Кийосаки, ако държавите от БРИКС успеят с начинанията си в посока на дедоларизацията, САЩ със сигурност ще се сблъскат с множество кризи, включително хиперинфлация, война и глад.
През септември 2023 г. икономиката на САЩ надмина очакванията въпреки предизвикателствата, породени от усилията на страните от БРИКС срещу долара.
Tенденцията за сезонност на фондовите пазари се прояви почти перфектно през третото тримесечие на 2023 г., като август и септември оправдаха репутацията си на жестоки месеци за американските акции.
Конгресът на САЩ прие закон, който предотврати скъпоструващото спиране на работата на федералните агенции и осигури функционирането на правителството до 17 ноември.
Докато икономическата коалиция БРИКС проучва алтернативи на щатския долар, Русия се застъпва за създаването на единна дигитална валута за търговия в рамките на блока.