В понеделник както Биткойн, така и други криптовалути отбелязаха спад, отразяващ преобладаващото чувство на несигурност на пазарите на дигитални активи.
През последните 24 часа цената на Биткойн стана свидетел на понижение от около 2.6%, като за моменти дори падна до нивото около $24,950. След това активът леко се възстанови и към момента на изготвяне на статията се търгува на цена около $25,130.
Това поставя токенът още по-далеч от границата при $26,000, която служи като централна точка на търговия за водещия дигитален актив през по-голямата част от последния месец. Сега всъщност той се колебае близо до най-ниските си нива от средата на юни.
Крипто анализатор, познат като „Ali Martinez“ подсети, че смъртният кръст на Биткойн, първият наблюдаван от януари 2022 г., ще се появи до дни.
#Bitcoin daily chart hints at a looming death cross. A drop below the $25,200 support might confirm a deeper price correction ahead for $BTC. pic.twitter.com/cD4v13Yrgl
— Ali (@ali_charts) September 11, 2023
Считано за мечи индикатор, смъртоносното пресичане се появява, когато 50-дневната пълзящата средна пресича под 200-дневната пълзящата средна и на теория предполага по-нататъшни разпродажби.
Въз основа на това анализаторът отбеляза, че спад под подкрепата от $25,200 може да потвърди, че предстои по-дълбока ценова корекция за BTC.
При този сценарий може да се стигне до натрупване на продажби и BTC да се насочи към цена под $25,000, евентуално до $24,756. Рали над $26,400 би подсказало, че предимството се е изместило в полза на купувачите. Това може да предизвика ръст до $27,695 и накрая до $28,142 .
Въпреки това, изравняването на дневния RSI под неутралния праг от 50 може да означава, че и биковете, и мечките са скептични относно предстоящото движение, като мечките имат леко предимство.
По този начин може да се наложи да се наблюдава пробив над $26,399 или понижение под $24,756, за да се отсъди следващото движение на BTC.
Най-големият алткойн по пазарна капитализация, Етериум (ETH) последва посоката на Биткойн, но отбеляза по-големи загуби 3.4% на дневната графика и 4.4% на седмичната.
Други алткойни от топ 20 също изпитват сериозни загуби на седмична база, като най-губещи са Polygon (MATIC), Toncoin (TON) и XRP със следователно 12%, 8% и 6%.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?