На фона на стремежа на алианса БРИКС за приемане на дигитални валути Международният валутен фонд (МВФ) наскоро започна дискусии относно Биткойн и неговия потенциал да промени световния финансов пейзаж.
По-специално, Финансовата агенция на ООН изтъкна капацитета на дигиталния актив да даде възможност на страните, изправени пред икономически предизвикателства, в наскоро публикувания си доклад „A Primer on NBitcoin Cross-Border Flows„.
В доклада агенцията подчерта нововъзникващото значение на Биткойн, като призна неговия потенциал да осигури финансова независимост на държавите, борещи се с икономически трудности.
Признанието на МВФ за потенциала на Биткойн за глобална икономическа трансформация идва в момент на значителни промени в световния финансов сектор. Нарастващата дигитализация на световната икономика се превърна във водеща тенденция, като множество региони и държави прегърнаха дигиталната революция във валутите и транзакциите.
Освен това алиансът БРИКС активно ръководи прехода към новата ера на дигиталната валута чрез текущи модификации на икономическата инфраструктура. Освен това една от новите страни членки в съюза, Етиопия, наскоро сключи споразумения с Китай за добив на Биткойн.
В стремежа си да привлече чуждестранни инвестиции етиопската държавна електрическа компания въведе икономически ефективни варианти на хидроенергия. Този ход привлече интереса на Китай, което доведе до подписването на споразумения за добив на Биткойн между двете държави.
Макар че блокът БРИКС се отличава с приемането на дигитални валути за икономическо сътрудничество, МВФ неотдавна изтъкна потенциала на Биткойн за революция в световните финанси. Освен това той определи динамиката на пазара като благоприятна за хеджиране срещу финансови рискове.
Много инвеститори отдавна смятат Биткойн за възможност за диверсификация, особено в условията на продължаващата геополитическа несигурност, което прави активи като BTC и златото все по-актуални. Вследствие на това МВФ признава тези качества за изключително важни за развиващите се световни икономики.
Успехът на Биткойн, особено през 2024 г., подтикна държавите да продължат да проучват сферата на дигиталните валути. По-специално алиансът БРИКС прояви активност при създаването на своя екосистема от дигитални валути, за да намали зависимостта от щатския долар при икономическите транзакции.
В обобщение, нарастването на популярността на Биткойн през 2024 г. е от съществено значение. Държави като Салвадор демонстрираха как използването на този успех може потенциално да доведе до подобряване на икономическите резултати на държавите, които се борят за оцеляване. През следващата година вероятно ще има още държави, които ще проучват подобни пътища за приемане на дигиталната валута.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Биткойн изглежда навлиза в по-зряла фаза, като волатилността достига рекордно ниски нива и институционалният интерес нараства.