НАЧАЛО Биткойн

Биткойн: От бялата книга на Сатоши Накамото до днес

02.11.2023 8:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Биткойн: От бялата книга на Сатоши Накамото до днес

Биткойн, създаден от своя създател Сатоши Накамото преди 15 години, се разви значително, като същевременно запази основните си принципи.

Първоначално замислена като форма на дигитални пари в брой, ролята на Биткойн се разшири и той се разглежда като дигитален резервен актив, подобен на златото.

В бялата книга на Накамото се подчертава необходимостта от електронна платежна система, основана на крипто доказателства, а не на доверие. Тази система би позволила директни транзакции между страните, без да е необходим централен посредник, осигурявайки защита срещу измами.

С течение на времето някои ключови аспекти на функционирането на Биткойн се отклониха от първоначалната визия. Пуловете за добив, които първоначално не бяха част от плана, станаха неразделна част от мрежата. Макар че Накамото възнамеряваше отделните лица да добиват с помощта на персонални компютри, появата на специализиран хардуер за добив и на пулове доведе до по-голяма централизация.

Предложенията за усъвършенстване на Биткойн също изиграха решаваща роля. Въвеждането на функцията “Pay to Script Hash (P2SH)” през 2012 г. опрости мулти-сиг транзакциите, като подобри използваемостта и мащабируемостта.

Segregated Witness SegWit)” от 2017 г. от своя страна се занима с проблема с неизправността на транзакциите и увеличи ограничението за размера на блоковете, а Taproot през 2021 г. допълнително подобри ефективността и поверителността.

Пейзажът за търговия с Биткойн стана по-сложен, като институциите предлагат различни финансови продукти. Това развитие не беше предвидено в първоначалната бяла книга, която беше фокусирана върху Биткойн като децентрализиран метод за обмен.

Също така Counterparty, стартирана през 2014 г., позволяваше обмен на дигитални колекционерски предмети. ъпгрейдът Taproot от 2021 г. позволи вписвания върху най-малката единица Биткойн, известна като сатоши, което откри нови възможности за Ordinals.

DeFi инициативите като Ordinals имат за цел да комбинират по-стар блокчейн с функции, подобни на тези на Етериум, за дигитални колекционерски предмети, известни като NFT.

В обобщение, Биткойн претърпя значителна еволюция след първоначалната бяла книга на Накамото. Въпреки че все още поддържа основните си принципи, развитието на добива, предложенията за подобрения и появата на нови приложения като DeFi и Ordinals трансформираха екосистемата.

Ангажираността на по-широкия финансов пазар с Биткойн също еволюира, като институционалните предложения и финансовите продукти промениха ролята му отвъд първоначалната визия на Накамото.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Биткойн все още не е приключил бичия си цикъл – какво да следим

Ръководителят на платформата за блокчейн анализи CryptoQuant вярва, че Биткойн (BTC) в момента е само по средата на своя бичи цикъл.

19.05.2024 10:30 1 мин. четене

Ето кои нива на Биткойн (BTC) трябва да следим

Биткойн (BTC) наскоро скочи до най-високото си ниво от повече от месец, показвайки силна възходяща инерция.

19.05.2024 9:00 2 мин. четене

Биткойн вероятно ще стигне $100,000 през 2025 година – ето защо

През последната година стойността на Биткойн се удвои, достигайки приблизително $67,000.

19.05.2024 8:00 2 мин. четене

Биткойн ETF регистрираха $1.3 милиарда входящи потоци през май

През май спот борсово търгуваните фондове (ETF) за Биткойн отбелязаха значителен приток, възстановявайки се от изходящите потоци, наблюдавани през април. С приток от $1.3 милиарда тези ETF-и достигнаха нов връх, като неутрализираха изтеглените през предходния месец $344 милиона.

18.05.2024 23:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.