Председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси Гари Генслер изрази сериозна загриженост относно разпространението на технологиите от сектора на изкуствен интелект (AI) във финансовия сектор.
Той смята, че генеративният AI, като ChatGPT, има потенциала да промени инвестиционните практики, като прави прогнози въз основа на обширни масиви от данни, но също така предупреждава за свързаните с това рискове.
Генслер посочи потенциален проблем, свързан с прекомерното разчитане на малък брой модели, което води до опасен стаден ефект. Това може да доведе до нестабилност на пазара, особено ако в моделите има недостатъци. Той направи паралел с пазарите на изчислителни облаци и търсачки, доминирани от няколко големи играчи, и се опасява от подобна концентрация при технологиите за изкуствен интелект.
Сложността произтича от фрагментирания регулаторен пейзаж в САЩ, където различни агенции наблюдават различни аспекти на финансовата индустрия. Това затруднява решаването на проблема с регулирането на ИИ, който обхваща различни субекти.
В допълнение към борбата с проблемите на AI, Генслер засили усилията на SEC за регулиране на индустрията на криптовалутите, като заведе съдебни дела срещу големи борси като Binance и Coinbase.
Той също така е начело на значителни реформи в пазарната структура, отбелязвайки ключов момент в историята на регулирането.
Въпреки отдръпването на индустрията, Генслер твърди, че са необходими нови правила за регулиране на изкуствения интелект, особено в случаите, когато той оказва влияние върху финансовите решения. Председателят на комисията даде пример с предложено правило, насочено към конфликтите на интереси, свързани с брокери на ценни книжа и инвестиционни консултанти, които използват алгоритми за насочване на инвеститорите чрез дигитални платформи.
Макар и отворен за обратна връзка от страна на индустрията, Генслер подчерта значението на предпазването от потенциални конфликти на интереси при приложенията на финансовите технологии.
Според данни, събрани от Violation Tracker, база данни за корпоративни нарушения, най-големите банки в САЩ, включително JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo и Citigroup, са понесли значителни глоби на обща стойност $181 милиарда от началото на хилядолетието.
Очаква се финтех компаниите, работещи в сектора на плащанията, да продължат да се сблъскват с предизвикателства до 2024 г., според оценка на Jefferies.
Binance, призната за най-голямата борса за криптовалути в света, се отказа от получаването на лиценз за управление на колективен инвестиционен фонд в Абу Даби.
По време на инвестиционния форум “Russia Calling!” в Москва руският президент Владимир Путин подчерта значителните промени в световния икономически пейзаж.