Страните от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) обсъждат възможността за въвеждане на нова валута, обезпечена със злато.
Това би било значим ход, тъй като би оспорил господството на щатския долар като световна резервна валута.
Също така съвсем наскоро Русия заяви, че БРИКС обмисля създаването на търговска валута, подкрепена със злато, според доклад на RT News.
Ако БРИКС въведат нова валута, ще трябва да се вземат предвид редица фактори. Първо, те ще трябва да се споразумеят за общ обменен курс на валутата. Това би било трудно, тъй като страните от БРИКС имат различни икономики и различни нива на инфлация.
Второ, те ще трябва да създадат механизъм за емитиране и управление на валутата. Това ще наложи създаването на нова финансова институция или използването на съществуваща институция, като например МВФ.
Трето, те ще трябва да убедят другите държави да използват новата валута. Това ще бъде предизвикателство, тъй като понастоящем щатският долар е най-широко използваната валута в света.
Междувременно Индия обяви, че ще се съсредоточи върху използването на местната си валута – рупията, а не на нова валута, която предстои да бъде създадена.
Въпреки предизвикателствата, валутата на БРИКС, подкрепена със злато, има някои потенциални предимства:
Като цяло възможността за създаване на валута на БРИКС, обезпечена със злато, е несигурна. Съществуват редица фактори, които трябва да бъдат взети предвид, преди БРИКС да стартира такава валута. Съществуват обаче и някои потенциални предимства на такава валута и тя би могла да бъде значително развитие на световната финансова система.
Що се отнася до по-добрите алтернативи, съществуват редица други предложения за реформиране на международната парична система. Едно от предложенията е да се създаде нова световна резервна валута, която да не е обвързана с конкретна държава или стока. Друго предложение е да се реформира МВФ, така че той да има повече правомощия при определянето на валутните курсове и управлението на глобалната ликвидност.
Все още е твърде рано да се каже какво ще бъде бъдещето на международната парична система. Въпреки това предложението за валута на БРИКС, обезпечена със злато, е едно от предложенията, които привличат вниманието.
Ще бъде интересно да се види дали страните от БРИКС ще успеят да преодолеят предизвикателствата и да въведат такава валута. След като през 2022 г. се сблъскаха с предизвикателство, през 2023 г. настроенията сред инвеститорите към криптовалутите претърпяха положителна промяна. С подобряването на икономическите условия криптоактивите отново привличат интереса и оптимизма на инвеститорите.
Binance представи RedStone (RED) като най-новия проект в своя Launchpool, отбелязвайки 64-тото си попълнение.
Интересът към Terra Luna Classic (LUNC) се подновява, тъй като водещата крипто борса подкрепя последния ъпгрейд на мрежата, което подхранва оптимизма въпреки по-широкия пазарен спад.
Citadel Securities, основен маркетмейкър в Маями, се подготвя да навлезе в търговията с криптовалути, с което отбелязва значителна промяна в стратегията си.
На фона на ескалиращото напрежение между икономическия съюз БРИКС и САЩ, според бившия президент Доналд Тръмп Вашингтон и Москва изглежда са на прага на значително икономическо споразумение.
Няма да успеят!