С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Докато заглавията продължават да се фокусират върху търговските войни и митата, дългосрочната стратегия на Пекин става все по-ясна: Да се намали зависимостта от американския долар и да се интегрира юанът в сърцето на трансграничната търговия.
В центъра на тези усилия е Китайската народна банка, чийто управител Пан Гонгшен наскоро потвърди ангажимента на страната да разшири международната употреба на валутата си.
Това не е просто реторика. Чрез механизми като UnionPay Китай вече е позволил QR плащания в юани в около 30 страни, включително ключови пазари в Югоизточна Азия като Виетнам и Камбоджа. Тези системи улесняват чуждестранните посетители и малките предприятия да използват юана за ежедневни транзакции.
Зад кулисите търговията в юани нараства. Само през първото тримесечие Китай е осчетоводил над 4 трилиона юана чрез суап линии, което е нов рекорд за трансгранични разплащания в местна валута.
Междувременно, неотдавнашната регионална дипломация на президента Си Цзинпин в Югоизточна Азия отразява не само добра воля, а е част от изчислена стратегия за задълбочаване на интеграцията на юана в блока на ASEAN. Тъй като все повече страни търсят алтернативи на долара, моментът за Китай не може да бъде по-стратегически.
Възходът на юана може да не е бурен или внезапен, но набира скорост и променя начина, по който светът възприема глобалните резерви и търговските разплащания.
JPMorgan Chase подаде нова заявка за търговска марка „JPMD“, сигнализирайки за намерението си да се разшири във финансовите услуги, базирани на блокчейн.
Bybit се подвизава отвъд централизираната търговия с предстоящото стартиране на своята децентрализирана борса, Byreal, изградена върху блокчейна на Solana.
Доналд Тръмп е спечелил над $58 милиона от крипто начинания си през 2024 г., според последния му доклад за финансови разкрития.
Безмилостното покачване на цената на златото през 2025 г. не дава признаци за забавяне. Спот цените преминаха над $3,400 тази седмица – на крачка от рекорда от април, който бе близо до $3,500 – след като подновените военни действия в Близкия изток разтърсиха световните пазари.