Горната граница на депозитното застраховане в рамките на FDIC е $250,000, но неотдавнашните банкови сривове доведоха до дискусии за увеличаване на тази сума.
Неотдавнашните банкови сривове доведоха до призиви за увеличаване на сегашния таван за застраховане на депозитите ($250,000) от страна на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC).
Американската коалиция на средно големите банки (Mid-Size Bank Coalition of America) призова за вдигане на горната граница за следващите две години, позовавайки се на необходимостта да се защитят вложителите и да се предотврати изтеглянето на капитал от по-малките банки.
Сегашният таван на депозитното застраховане защитава депозити до $250,000, но FDIC посочи, че към 31 декември вътрешните банкови депозити в САЩ възлизат на $17.7 трилиона.
After some intense "studying" they realised that they needed $17 trillion to guarantee all bank deposits. pic.twitter.com/Z15HLiBp23
— Coin Bureau (@coinbureau) March 21, 2023
Според Bloomberg служителите на Министерството на финансите обсъждат възможността за разширяване на сегашното застраховане на депозитите отвъд максималния лимит, за да се покрият всички депозити. В крайна сметка обаче този ход зависи от нивото на извънредните правомощия на федералните регулатори и от това дали горната граница на застраховката може да бъде увеличена без официалното съгласие на Конгреса.
Източниците на Bloomberg посочват, че властите в САЩ засега не виждат необходимост от подобен драстичен ход, тъй като последните стъпки, предприети от финансовите регулатори, вероятно са достатъчни. На 13 март Федералният резерв разгърна програмата за срочно финансиране на банки на стойност $25 милиарда, за да спре по-нататъшно разпространение на проблемите, след като наскоро фалираха Silvergate, Signature Bank и Silicon Valley Bank.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цената на XRP скочи с над 20% – ето защо
Неотдавна прессекретарят на Белия дом, Карин Жан-Пиер беше попитана дали федералното правителство подкрепя стремежа на малките и средните банки да увеличат FDIC застраховката над $250,000. Жан-Пиер не разкри мнението на администрацията на Байдън, но подчерта, че фокусът на Министерството на финансите и банковите регулатори е да създадат справедливи условия на конкуренция и да гарантират стабилността на финансовата система.
Тя също така заяви, че неотдавнашните действия, предприети от правителството, трябва да вдъхнат увереност на американците в техните депозити и че правителството ще бъде до тях, когато е необходимо.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.