По време на неотдавнашно изслушване в Сената председателят на Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) отново заяви, че стабилните монети и Етериум (ETH) са стоки, които следва да попаднат в обхвата на регулаторния орган.
В миналото CFTC заяви, че някои дигитални активи като Етериум, Биткойн (BTC) и Tether (USDT) са стоки.
Когато председателят на CFTC, Ростин Бенам беше попитан от сенатор Кирстен Джилибранд за различните възгледи на регулатора и Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) след споразумението от 2021 г. на CFTC с емитента на стабилни монети Tether той отговори:
Независимо от регулаторната рамка около стабилните монети, според мен те ще бъдат стоки.
За нашия екип по правоприлагането и за Kомисията беше ясно, че Tether, стабилна монета, е стока.
На въпроса какви доказателства ще представи CFTC, за да спечели регулаторно влияние върху ETH, Бенам заяви, че не би позволил фючърсните продукти на Етериум да бъдат регистрирани на борсите на CFTC, ако не e сигурен, че това е стоков актив.
Според него също така има риск от съдебни спорове, както има и риск за доверието в агенцията, ако тя направи нещо подобно без сериозна правна защита в подкрепа на аргументите ѝ, че гореспоменатите крипто активи са стока.
През октомври 2022 г. председателят на CFTC отново заяви, че втората по големина криптовалута Етериум е комодити, докато участваше в симпозиум на 24 октомври.
Около месец след това Бенам сподели, че Биткойн е единствената дигитална валута, която може да се счита за стока, поради което попада под юрисдикцията на регулаторната агенция. Това му действие породи известно съмнение, относно мнението му по въпроса дали Етериум попада под юриздикцията на CFTC.
Сегашното мнение на Бенам обаче привидно затвърди колебливото му мнение, относно класификацията на ETH, споделено през ноември.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Федералният резерв може да срине крипто пазарите – Н. Мертен
Последните коментари на Бенам се противопоставят на мнението на председателя на SEC, Гари Генслер, който в интервю за списание New York Magazine от 23 февруари заяви, че „всичко, различно от Биткойн“, е ценна книга. Това твърдение на Генслер обаче беше отхвърлено от множество крипто адвокати.
Различните гледни точки на пазарните регулатори могат да създадат предпоставки за конфликт, тъй като всеки от тях се бори за регулаторен контрол върху крипто индустрията.
Неотдавнашното поскъпване на Dogecoin възроди ентусиазма в цялата общност, като активите се повишиха с 36% само за една седмица.
Макар интересът на дребно към криптовалутите да остава сдържан, някои анализатори смятат, че пазарът тихо подготвя следващия си пробив.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
През май крипто пространството е изпълнено с обещаващи airdrop събития, които предлагат на потребителите награди без големи предварителни инвестиции.