Сривът на FTX поставя слабостите в индустрията на фокус, но каква роля трябва да играят регулаторите, за да се предотвратят такива ситуации?
Скорошните проблеми сред криптоборсите отново акцентираха някои основни въпроси за предотвратяването на подобни събития и смекчаването на ефекта им върху по-широкия сектор.
Имайки предвид това, комисарят на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) на САЩ Кристин Джонсън подчерта необходимостта от регулаторна рамка. Целта ѝ би била да осигури по-добра прозрачност на криптопазарите и да обхване всички елементи, свързани с кризи като тази, засягаща FTX и Binance, заяви тя в интервю за Bloomberg.
По-конкретно комисарят отбеляза, че събитията от тази седмица не са изолирани, и те наблюдават „непрекъснат поток от събития, характеризиращи се с криза на ликвидността, придобиване и консолидиране“. Това, според нея, ясно показва, че:
Ако регулациите бяха приети днес, бихме могли да свършим по-добра работа, за да смекчим предварително някои от тези опасения.
Комисарят отбеляза също така наличието на други елементи, които трябва да се вземат предвид, включително „корелации между пазарите, (…) леко разпространение и конкуренция“, които показват, че „дори участниците на пазара, които не изпитват непосредствено кризи на ликвидността или несъстоятелност, са засегнати от [тези] събития.“
Според Джонсън CFTC работи със законодателите по двупартийни законопроекти, които ще помогнат за „разработването на регулаторна рамка, която да даде на CFTC правомощия върху спот пазара“, защото:
Достъпът до спот пазарите ще ни позволи да изискваме регистрация на борсите и платформите, които улесняват криптозаемите и транзакциите с криптовалути.
Според нея регулирането би помогнало да се постави всичко това под един чадър, за да може агенцията да прегледа балансите и да гарантираме, че платформите отговарят на изискванията за ликвидност.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Повечето професионални инвеститори се възползват от срива
Джонсън заключи, че има нужда от „по-голяма прозрачност на този пазар“ и „регулаторната празнина (…) много ни затруднява да наблюдаваме и охраняваме пазарите по начина, по който традиционно го правим“.
Тя добави:
Имаме основни принципи в CFTC, отразени от регулацията на SEC, които също така биха предпазили от всякакви антиконкурентни сливания, които биха могли да доведат до консолидация на пазара, която не е в най-добрия интерес на обществото или на потребителите и инвеститорите.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.