Европейският съвет обяви осмия пакет от санкции срещу Русия. С новия пакет се затягат съществуващите забрани за криптоактиви, като се забраняват всички портфейли, сметки и попечителски услуги за криптоактиви на граждани, физически и юридически лица в Русия.
Той забранява и други услуги, включително ИТ консултации, правни консултации, архитектурни и инженерни услуги за руското правителство и субекти.
На 6 октомври Европейският съвет на ЕС одобри осмия пакет от санкции срещу Русия заради агресията на страната в Украйна. Новите санкции срещу Русия включват пълна забрана на всички крипто портфейли, сметки и попечителски услуги, предлагани на руснаци, както и на физически или юридически лица в Русия.
Преди това ЕС разрешаваше на руснаците да имат крипто инвестиции в размер до 10,000 евро в портфейли, сметки и доставчици на услуги за попечителство на криптовалути. С новите санкции обаче се забранява достъпът до всички крипто услуги.
Съществуващите забрани за криптоактиви бяха затегнати, като се забраняват всички крипто портфейли, сметки или услуги за попечителство на криптоактиви, независимо от размера на портфейла.
Новите санкции разширяват забраната за услуги, включително ИТ консултации, правни консултации, архитектурни и инженерни услуги, предоставяни на правителството на Русия или на юридически лица в Русия. Съветът смята, че това допълнително ще отслаби военните и промишлените компоненти на Русия, което потенциално може да забави агресията ѝ срещу Украйна.
Другите санкции в пакета включват нови ограничения за износ и внос, прилагане на ограничението за цените на петрола на Г-7 и ограничения върху държавните предприятия. Освен това бяха наложени санкции на допълнителни олигарси, висши военни служители и пропагандисти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Grayscale започват да копаят Биткойн (BTC)
ЕС продължава да гарантира, че санкциите му няма да се отразят на износа на енергия и [храни] от Русия за трети държави.
Руско-украинската война тласна инфлацията към нови върхове, тъй като цените на енергията и суровините скочиха до рекордни нива. В резултат на това крипто пазарът и световният пазар на акции бяха подложени на натиск, като цените паднаха сериозно ниско.
Водещите криптовалути Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) са се понижили с над 60% от началото на годината. Цените на BTC и ETH се търгуват съответно на $19,990 и $1,358. Междувременно, Русия изглежда скоро ще легализира криптовалутите и добива на криптовалути.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.