НАЧАЛО Регулации

Забраната на криптовалутите в Русия изглежда все по-малко вероятна

27.01.2022 18:49 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Забраната на криптовалутите в Русия изглежда все по-малко вероятна

Руският президент Владимир Путин даде на крипто ентусиастите искрица надежда за бъдещето на дигиталните активи в страната, които бяха застрашени от неотдавнашен натиск за забрана на криптовалути и тяхото копаене.

Лидерът на Русия откри видеоконференция в сряда с членове на руското правителство, като каза, че би искал “да започне с проблем, който в момента е в светлината на прожекторите – регулирането на криптовалутите“.

Разбира се, тук имаме и определени конкурентни предимства, особено в така наречения добив. Имам предвид излишъка от електроенергия и добре обучения персонал, който има в страната.

Според анализатори през пролетта на 2021 г. цената на електроенергията в Русия е била $0.06 за киловатчас за домакинство и $0.08 за бизнеси. За сравнение, във Франция 1 kWh електроенергия струва $0.2 за домакинства и $0.14 за бизнес, което е четири пъти по-скъпо, отколкото в Русия.

Той също така призова централната банка на страната да се срещне с неговото правителство в близко бъдеще, за да постигнат консенсус относно използването на криптовалути.

Миналия четвъртък централната банка на Русия публикува доклад, в който предлага пълна забрана на търговията с криптовалути и копаене на местни пазари. В доклада се посочва, че рисковете от крипто са “много по-високи за нововъзникващите пазари, включително Русия“.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ
Администрацията на Байдън подготвя национална стратегия за дигиталните валути

Руската централна банка от известно време има опасения относно крипто. През декември 2021 г. управителят на Централната банка на Русия Елвира Набиулина каза:

Не можем да приветстваме инвестициите в криптовалути.

В сряда руският финансов министър Иван Чебесков отговори с опозиция на предложената обща забрана, призовавайки за регулиране, а не за ограничаване. Той подчерта, че забраната на криптовалутата ще накара страната да изостане от световната технологична индустрия.

Трябва да дадем възможност на тези технологии да се развиват.

Междувременно Путин увери своите парламентаристи, че “Централната банка не ни пречи на техническия прогрес и полага необходимите усилия за въвеждане на най-новите технологии в тази област на дейност“.

Въпреки тези уверения, Путин призна, че разширяването на използването на криптовалути “носи определени рискове“, като се има предвид тяхната “висока волатилност“.

Докато руската централна банка е скептична към крипто от доста време, мнението на Путин остава малко неясно. През ноември 2021 г. той посочи, че криптовалутата “не е подкрепена от нищо, [и] волатилността е колосална“.

Още през 2020 г. централната банка обяви, че проучва възможността за дигитална рубла, като тестването на прототипа е планирано за този месец.

В неотдавнашна публикация в своята платформа за съобщения главният изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров написа, че предложената забрана за криптовалутите ще “унищожи редица сектори на високотехнологичната икономика“.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Американски сенатор оспорва натиска на САЩ върху крипто пазара

На фона на нарастващия глобален регулаторен контрол върху сектора на криптовалутите, сенатор Синтия Лумис се очертава като остър критик на подхода на администрацията на Байдън.

03.05.2024 11:00 1 мин. четене

Русия няма планове да забрани Биткойн или криптовалутите

Според изявление на законодател, последните съобщения, че Русия възнамерява да наложи пълна забрана на транзакциите с криптовалути поради геополитическо напрежение, са неточни.

30.04.2024 9:39 2 мин. четене

ЕС затяга регулациите за борба с прането на пари в сектора на криптовалутите

Европейският парламент наскоро одобри цялостен пакет от закони, насочени към укрепване на усилията на Европейския съюз за борба с прането на пари (AML) и финансирането на тероризма (CTF), със забележим акцент върху затягането на регулациите в сектора на криптовалутите.

30.04.2024 1:30 2 мин. четене

Основателят на Tron е скептичен за одобрението на спот Етериум ETF

Джъстин Сън, основателят на Tron, изрази скептицизъм по отношение на одобрението на спот Етериум ETF от Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC).

30.04.2024 1:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.