Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално заяви, че не счита меме токените за ценни книжа, а ги класифицира по-скоро като колекционерски предмети.
В резултат на това за сделките с тези монети не се изисква регистрация в SEC. Въпреки това агенцията предупреди, че измамните меме токени все още могат да бъдат обект на внимание от страна на други регулаторни органи.
В изявление от 27 февруари SEC поясни, че меме криптоталутите не отговарят на критериите за традиционни ценни книжа, като акции или облигации, тъй като не предлагат никаква инвестиционна доходност или права върху бъдещите печалби на дадена компания.
SEC също така подчерта, че позицията ѝ не се отнася за токени, които биха могли да бъдат маскирани като меме монети, за да се заобиколят разпоредбите.
Този ход идва в момент, когато дискусиите около регулациите в областта на криптовалутите продължават да се развиват.
Тъй като Оперативната група по криптовалутите към SEC под ръководството на комисар Хестър Пиърс проучва нови рамки, меме монетите може да останат извън традиционния надзор върху ценните книжа, освен ако не са свързани с измамна дейност.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.