Демократите от Камарата на представителите предприемат нов законодателен опит, насочен към мемe монетата $TRUMP, чиято стойност рязко спадна след пускането ѝ на пазара.
Представителят на демократите от Калифорния Сам Ликардо планира да представи „MEME Act“ – законопроект, който има за цел да попречи на високопоставени държавни служители и техните семейства да се възползват от дигитални активи, като например меме монети.
Ликардо твърди, че Доналд и Мелания Тръмп са се облагодетелствали финансово от криптовалутата, която е привлякла първите инвеститори, преди бързо да загуби стойността си.
Предложеното от него законодателство ще забрани на президента, вицепрезидента, членовете на Конгреса и висшите служители на изпълнителната власт да издават, одобряват или да се възползват от ценни книжа, стоки или дигитални активи.
Макар че е малко вероятно законопроектът да бъде приет в рамките на сегашния контролиран от републиканците Конгрес, Ликардо събира подкрепа, надявайки се да получи подкрепа, ако демократите си възвърнат мнозинството. Той настоява, че публичните длъжности не трябва да се използват за финансова изгода, предупреждавайки, че участието на Тръмп в меме монетите поражда опасения за търговия с вътрешна информация и външно влияние.
Меме законът ще налага наказателни и граждански санкции за нарушения и ще се прилага със задна дата, като потенциално може да повлияе на активи като акциите на „Truth Social“. Ликардо вече си е осигурил подкрепата на дузина колеги от Демократическата партия, тъй като се подготвя да представи законопроекта.
Бразилия се насочва към промяна в начина, по който служителите могат да бъдат компенсирани, като в ново законодателство се предлага използването на криптовалути като Биткойн за изплащане на заплати.
Националната комисия по ценни книжа на Аржентина (CNV) финализира разпоредбите за доставчиците на услуги за виртуални активи (VASP).
Русия, която е подложена на засилени финансови санкции, предпазливо тества възможностите за регулирани крипто инвестиции.
Регулаторните органи на САЩ преоценяват позицията си по отношение на децентрализираното финансиране (DeFi), след като изпълняващият длъжността председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Марк Уйеда сигнализира, че планира да се откаже от спорно предложение.