Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Това е важна стъпка в регулаторния подход на ЕС към крипто пространството.
Сред компаниите, които получиха одобрение, са играчи от индустрията като Circle, Crypto.com и Societe Generale, както и други като Banking Circle и Stable Mint. Заедно тези дружества пуснаха няколко стабилни монети, обвързани с еврото и щатския долар, като допринесоха за разширяването на дигиталните активи в региона. Въпреки това Tether, емитентът на широко разпространената стабилна монета USDT, забележимо отсъства от одобрения списък, което насочва вниманието към сложността на навигацията в регулаторната среда на ЕС.
Макар че някои хвалят Европейския съюз за неговата яснота по отношение на крипто регулирането, съществуват опасения, че тези правила могат да задушат иновациите. Критиците твърдят, че регулаторната рамка на Европа може да създаде пречки за компаниите в региона, което би могло да възпрепятства растежа в сравнение с по-слабо регулираните пазари. Стив Ханке, икономист, изтъкна, че прекомерното регулиране може да допринесе за забавянето на икономическия растеж.
Въвеждането на MiCA вече доведе до промени на крипто пазара, като платформите започнаха да изключват от списъка USDT и други стабилни монети, които не отговарят на новите стандарти. В отговор Tether изрази разочарование от бързите действия по делистване, като ги нарече преждевременни и недостатъчно добре обяснени.
Експертите изразиха и опасения, че разпоредбите на MiCA могат да насърчат някои крипто компании да преместят дейността си извън ЕС, за да избегнат скъпите изисквания за съответствие. Въпреки това, тъй като регулаторната несигурност в Обединеното кралство все още се задържа след Брекзит, изглежда малко вероятно компаниите да се преместят там, което оставя много крипто компании пред трудно решение къде да работят.
С разгръщането на рамката MiCA нейното въздействие върху крипто пазара в Европа вероятно ще продължи да се развива, като компаниите ще се ориентират както в предизвикателствата на регулирането, така и в потенциала за бъдещ растеж на алтернативните пазари.
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.
Nasdaq настоява за по-справедливи регулации на крипто пазара, призовавайки Комисията по ценните книжа и фондовите борси да прилага последователни правила за всички платформи за търговия.