Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Неуспехът на токена, който широко се приписва на липсата на надзор, накара представители на индустрията като Ник Пукрин, главен изпълнителен директор на Coin Bureau, да обвинят регулаторите в бездействие.
Според Пукрин нарастването на броя на измамните меме криптовалути е пряк резултат от пропуските в регулирането, особено от страна на органи като Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ, която все още не е определила ясни правила за тези активи.
Докато някои смятат, че SEC трябва да се активизира, други твърдят, че отговорността трябва да се носи от Конгреса или CFTC. Въпреки това Пукрин подчертава, че без регулиране пазарът ще остане уязвим за манипулации и нелоялни практики.
Той прави паралел с ICO бума, който се срина след репресиите на SEC, предупреждавайки, че меме монетите може да бъдат изправени пред подобна съдба, ако бъдат оставени без контрол.
Съществуват обаче някои различия в мненията. Докато Пукрин се застъпва за проактивен подход към регулирането на меме токените, други представители на индустрията, като Кристофър Пъркинс от CoinFund, предполагат, че меме монетите вече попадат в обхвата на съществуващите закони за стоките.
Пъркинс твърди, че измамните дейности в това пространство вече са незаконни и не изискват непременно нови регулации. Въпреки това, при липсата на конкретни правни рамки в много държави, меме криптовалутите често остават в сивата зона, което подхранва опасенията за потенциална експлоатация при липсата на ясни насоки.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Кати Ууд от ARK Invest твърди, че назряват икономически проблеми, дори ако правителството на САЩ все още не го вижда.
Според последното проучване на Фед, проведено от CNBC, пазарите на акциите и дигиталните активи продължават да се понижават, тъй като опасенията за потенциална рецесия нарастват.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.