Home

Рисковете от монополизация в AI сектора

06.06.2024 19:31 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Рисковете от монополизация в AI сектора

Джонатан Кантър, антитръстов служител на САЩ, ще разследва сектора на изкуствения интелект в страната, тъй като има опасения, че няколко компании упражняват прекомерен контрол.

В доклад на „Financial Times“ той разкри, че проучва внимателно конкурентния пейзаж в AI сектора и неговите „монополни точки на задушаване“, включително изчислителна мощност, данни за обучение на големи езикови модели (LLM), доставчици на облачни услуги, инженерни таланти и хардуер.

Кантър подчерта спешната необходимост AI секторът да гарантира, че доминиращите технологични фирми няма да поддържат цялостен контрол върху пазара. Той отбеляза, че регулаторните органи са обезпокоени, че понастоящем изкуственият интелект е „на върха на конкуренцията, а не на дъното“.

Неговото предложение е намесата в реално време да бъде много ефективна. „Красотата на това е, че можете да бъдете по-малко агресивни“, заяви служителят.

Той също така посочи недостига на графични процесори (GPU), използвани за обучение на големи езикови модели (LLM), като отбеляза, че антитръстовите регулатори проучват как производителите на чипове разпределят своите модерни продукти при нарастващо търсене.

На 23 май доставчикът на графични процесори Nvidia публикува своя отчет за приходите за първото тримесечие, разкривайки 262% увеличение на приходите спрямо предходната година. След доклада цените на акциите на Nvidia се покачиха до нов исторически връх от над $1,200, което доведе до пазарна оценка от над $3 трилиона.

Кантър спомена текущите правителствени инициативи за стимулиране на производството, включително субсидии за производство на чипове. Така например Законът за чиповете и науката от 2022 г. предвижда субсидии в размер на $39 милиарда за местното производство на чипове.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.