Джонатан Кантър, антитръстов служител на САЩ, ще разследва сектора на изкуствения интелект в страната, тъй като има опасения, че няколко компании упражняват прекомерен контрол.
В доклад на „Financial Times“ той разкри, че проучва внимателно конкурентния пейзаж в AI сектора и неговите „монополни точки на задушаване“, включително изчислителна мощност, данни за обучение на големи езикови модели (LLM), доставчици на облачни услуги, инженерни таланти и хардуер.
Кантър подчерта спешната необходимост AI секторът да гарантира, че доминиращите технологични фирми няма да поддържат цялостен контрол върху пазара. Той отбеляза, че регулаторните органи са обезпокоени, че понастоящем изкуственият интелект е „на върха на конкуренцията, а не на дъното“.
Неговото предложение е намесата в реално време да бъде много ефективна. „Красотата на това е, че можете да бъдете по-малко агресивни“, заяви служителят.
Той също така посочи недостига на графични процесори (GPU), използвани за обучение на големи езикови модели (LLM), като отбеляза, че антитръстовите регулатори проучват как производителите на чипове разпределят своите модерни продукти при нарастващо търсене.
На 23 май доставчикът на графични процесори Nvidia публикува своя отчет за приходите за първото тримесечие, разкривайки 262% увеличение на приходите спрямо предходната година. След доклада цените на акциите на Nvidia се покачиха до нов исторически връх от над $1,200, което доведе до пазарна оценка от над $3 трилиона.
Кантър спомена текущите правителствени инициативи за стимулиране на производството, включително субсидии за производство на чипове. Така например Законът за чиповете и науката от 2022 г. предвижда субсидии в размер на $39 милиарда за местното производство на чипове.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.