Стратегията на Малта да се превърне в глобален анклав за дигитални активи изглежда работи.
И все пак несигурният регулаторен надзор породи опасения относно прането на пари и други финансови престъпления.
Приблизително 71 милиарда долара или 60 милиарда евро в криптовалути са преминали през Малта, откакто малката средиземноморска държава за първи път прие стратегията си за ‘блокчейн остров’ през 2017 г., съобщи Times of Malta в неделя.
Въпреки че Малта подобри своите крипто-фокусирани разпоредби през последните години, финансовите надзорни органи са загрижени дали националният режим за пране на пари е достатъчно силен.
Работната група за финансови действия (FATF) се срещна в Париж миналата седмица, за да обсъди дали Малта трябва да бъде включена в списъка на страните, които не са изпълнили задълженията си да спрат финансовите престъпления.
Финансовият надзорен орган е загрижен за първоначалния натиск на Малта да обхване криптовалутите през 2017 и 2018 г., когато секторът беше далеч по-малко регулиран. Служителите на FATF също изразиха загриженост относно правоприлагащия режим в страната.
Няколко блокчейн компании стартираха операции в Малта през 2018 г., включително Binance, в очакване на по-благоприятни регулаторни условия. На компаниите, които са създали крипто бизнес в страната, е било разрешено да работят без лиценз до една година.
Източник от бранша заяви пред Times of Malta, че едногодишният гратисен период е допринесъл за “експлозия на високорискови транзакции, извършени от борси за криптовалути в нелицензирана среда”.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Биткойн може да тества $15,000 преди да стигне $80,000
Малта все още се счита за благоприятна дестинация за фирми за крипто активи. Crypto.com наскоро придоби лиценз за виртуални финансови актив на Малта от клас 3, проправяйки пътя за по-широко признаване на криптовалутите в целия Европейски съюз.
През юни 2020 г. Малта разшири своите блокчейн амбиции, насочвайки се към цифровите активи по-цялостно като начин за стимулиране на осиновяването и растежа на бизнеса.
“Ние се отдалечаваме от блокчейн острова и все повече към дигиталния остров, защото вярваме повече в тази холистична визия, която включва всички аспекти и технологични компоненти”, каза Кийрън Бруно, председател на Digital Economy Think Tank, натоварен с разрастването на икономическо портфолио на Малта.
Сътрудничеството между Доналд Тръмп и Илон Мъск привлича вниманието на целия свят, тъй като двамата са решили да преосмислят американския политически и икономически пейзаж.
VanEck подаде предложение до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за своя нов ETF „On-chain Economy“, чиято цел е да осигури експозиция към екосистемата на дигиталните активи, без да инвестира директно в криптовалути.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
На 15 януари Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че BitMEX и нейната компания майка HDR Global Trading Limited са глобени със $100 милиона за нарушения на Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act – BSA).